Son gün 31 Temmuz 

0
3

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin düzenlediği toplantıda SGK ve Vergi Dairesi uzmanları esnaf ve sanatkarlara, vergi ve SGK borçlarına getirilen ödeme kolaylığı hakkında bilgi verdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Vergi Dairesi ve SGK yöneticileri 7143 sayılı kanun ile getirilen borç ödeme kolaylığı hakkında bilgi verdi. Toplantıya SGK İl Müdürü Muhammed Sıddık Polat, Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Erol, SGK İl Müdür Yardımcısı Bayram Özerk, SGK Emeklilik Sorumlusu Atıf Koyun, Gelir İdaresi Grup Müdürü Seyit Tekin, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, yönetim kurulu üyeleri ile BESOB’a bağlı 85 odanın genel sekreteri katıldı.

“43 BİN ESNAFIMIZI İLGİLENDİRİYOR”

Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, “Yeniden yapılandırma esnaflarımızı, sanayicilerimizi yakından ilgilendiriyor.  Maliye ile işi olan vatandaşımız, gümrükler ile sorunu olan vatandaşımız, sigorta ile borcu olanlar yani kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları, otoyol kaçak geçişleri, askerlik, nüfus, RTÜK, köprü cezaları gibi kısaca vatandaşın devletle, devlet kurumlarıyla arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor. Devlet vatandaşla el sıkışılıyor. Bu konularla ilgili düzenlediğimiz seminere Balıkesir’deki 43 bin esnafın temsilcileri olan 85 odamızın genel sekreterlerini davet ettik. Böylece esnafımızı daha iyi bilgilendirmeyi amaçladık” dedi.

“FAİZLER SİLİNİYOR”

Gelir İdaresi Grup Müdürü Seyit Tekin, vatandaşların kamuya olan borç yükünün azaltılarak taksitler halinde ödenmesine imkan verilmesi, Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, Vergi incelemelerinde tespit edilen vergilerin dava yoluna gidilmeksizin ödenmesi, Matrah ve vergi artırımı koşuluyla geçmiş yıllara ilişkin vergi incelenmesi yapılmaması, stokların, kasa ve ortaklardan alacaklara ilişkin işletme kayıtlarının düzeltilerek gerçek duruma uygun hale getirilmesi, Yurt içi ve yurt dışındaki bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması, vadesi 31.12.2013’den önce olan 100 liranın altındaki alacakların tahsilinden vazgeçilmesinin amaçlandığını söyledi.

Tekin, “Vergi, SGK primlerine ilişkin ihtilaflı alacaklar kanun kapsamında yer alacak ve vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. Matrah artışı sağlamak suretiyle burada vergi takibinde olan, bununla ilgili uzlaşmazlık sürecinde olan ve inceleme sürecinde olan bütün mükelleflere böyle bir kolaylık sağlıyoruz. Diyoruz ki; gel bir miktar şeyini artır, onun üzerinden vergini al bu defterleri kapatalım. Geçmiş yıllara yönelik stoklarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz ve bunu mükellefler meşrulaştırmış oluyor. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edecek ve takip eden 36 ay içerisinde de borçlarını ödeyebilecekler. Peşin ödeyen vatandaşlarımız gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecek” diye konuştu.

EMEKLİLİK HAKKI KAZANANLARA KREDİ İMKANI

SGK İl Müdür Yardımcısı Bayram Özerk ise; SGK yapılandırma kapsamında; 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarına ait sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları (yarısı silinerek), iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan hizmet sürelerini ihyası halinde doğacak alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellenerek yapılandırılacağını ifade etti.

Özerk, “Emekli vatandaşlarımız, geçmiş zamanda emekli olduğu zaman yeni bir iş yeri açarsa yüzde 15 destek primi yatırıyordu. Bunu biz kaldırdık ancak geçmiş yıllara ait borçlar var. O borçları siliyoruz. Bağ-Kur borcu olup sağlık hizmeti alamayan esnaflarımız var. Borç ayrı sağlık ayrı. Bunun pazarlığı olmaz. Burada bir düzenleme yapıyoruz” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here