Statü devrimi

0
9

Balıkesir İl Futbol Tertip Komitesi, devrim niteliğindeki 2018-2019 Sezonu Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Küme statülerini açıkladı. Yeni statüye göre sezon sonunda 1 takım Süper Amatör Lig’e veda ederken, lig gelecek sezondan itibaren 11’er takımlı 2 grup halinde oynanacak.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Küme Teknik Toplantısı’nda Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Mengüç’ün sinyalini verdiği statü değişikliği gerçekleşti.

Önceki yıllarda 14 takımla oynanmasına rağmen, Bölgesel Amatör Lig’den düşen takımlar nedeniyle geçtiğimiz sezon 15 takımla oynanan Balıkesir Süper Amatör Lig, 2018-2019 Sezonu’nda son kez 15 takımın mücadelesine sahne olacak.

Açıklanan 2018-2019 Sezonu Süper Amatör Lig Statüsü’ne göre Süper Amatör Lig, 2019-2020 Sezonu’ndan itibaren 11’er takımdan oluşan 2 grup halinde toplam 22 takımla oynanacak. Bu nedenle, 2018-2019 Sezonu sonunda sadece 1 takım lige veda ederken, 4 grupta oynanacak 1. Amatör Küme müsabakaları sonunda ilk iki sırayı alacak takımlar, gelecek sezon Süper Amatör Lig’de oynama hakkı kazanacak.

BÖLGESEL DAĞILIM

Yeni sezonda Süper Amatör Lig grupları oluşturulurken, bölgesel dağılıma dikkat edilerek takımların ekonomik giderlerinin azaltılması planlanıyor. Marmara ve Körfez takımlarının ayrı olarak yer alacağı iki gruba Merkez ve diğer ilçe takımları eşit olarak dağıtılacak.

2018-2019 Sezonu 1. Amatör Küme Statüsü’ne göre de gruplarında son sırayı alacak takımlar, 2. Amatör Küme’ye düşecek. Puan cetvelinin ilk iki sırasında yer alan takımlar, Süper Amatör Lig’e yükselirken, ligden çekilen takım olması ihtimali göz önünde bulundurularak, puan cetvelinin üçüncü sırasında yer alacak takımlar da Play-Off karşılaşmaları oynayacak.

2. KÜME STATÜSÜ DE ETKİLENECEK

Bu önemli değişiklikler, yılbaşından sonra başlayacak 2. Amatör Küme mücadelesini de etkileyecek. 2018-2019 Sezonu 2. Amatör Küme Statüsü de üst ligde eksilen tamam sayısını tamamlayacak şekilde düzenlenecek.

ORTAK ESASLAR

Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Küme 2018-2019 Sezonu’nda 1989 ve daha önce doğan oyuncular, yaşı büyük statüsünde değerlendirilecek ve takımlar bu statüde 5 oyuncu oynatabilecek. Müsabaka listelerine 1999-2003 arası doğan 2 oyuncu yazmak zorunda olan takımlar, bu oyunculardan en az birini oynatmaması halinde 3-0 hükmen mağlup sayılacak. İsim listesine bu şartları taşıyan sadece 1 oyuncu yazan takımlar ise listesinde en fazla 17 oyuncuya yer verebilecek.

HÜKMEN MAĞLUBİYETLE KALMIYOR

Her iki ligde de karşılaşma saatinden 30 dakika önce hazır bulunmak zorunda olan takımlar, karşılaşma saatinde 9’dan az sayıda oyuncuyla hazır olur veya sahaya hiç gelmezse, 3-0 hükmen mağlubiyetin yanı sıra mevcut puanlarından 3 puan tenzil edilecek. Ayrıca hakem ve diğer personel ücretlerini de ödemek zorunda kalacaklar. Özel Haber: İrfan DUROĞLU

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here