Tabip Odası: Nişasta bazlı şeker sağlık sorunu

0
11

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, nişasta bazlı şekerlerin halk sağlığı sorunu olduğunu açıkladı. Uçan, “Türkiye`de şeker terimi genel olarak pancar şekeri ve nişasta bazlı şeker için kullanılmaktadır. Tatlandırıcı ifadesi ise kalori değeri olmayan alternatif tatlandırıcılar için kullanılsa da dünyada tatlandırıcı denildiğinde tatlılık veren her çeşit madde, şeker denildiğinde ise sadece pancar ya da kamıştan elde edilen kristal beyaz şeker (sakaroz) akla gelmektedir.

Nişasta Bazlı Şekerler (NBŞ); bilimsel olarak yapılan inceleme ve çalışmaların neticesinde vatandaşlarımızın sağlığının korunması için NBŞ için görüş ve tavsiyeler şunlardır: Dünyada yiyecek ve içeceklerde kullanılan sakkaroz (sükroz) dan (sofra şekeri) sonra ikinci büyük paya sahip tatlandırıcı türü nişasta bazlı şekerlerdir. Mısır, patates, buğday, kasava (tapioka) gibi bitkilerden izole edilen nişastadan elde edilen ve genel olarak glukoz şurubu ve izoglukoz (fruktoz içeren şurup) olmak üzere iki ana türü bulunmaktadır. Fruktoz, glikozdan daha tatlıdır; bu nedenle başta çocuklar tarafından tüketilmesi ve damak tadının şekerli ürünlere doğrultusunda gelişmesi daha kolay olmaktadır.  NBŞ de yer alan früktoz ve glukozmonomer halindedir (glikoz ve fruktoz bağları serbesttir) bu nedenle çok hızlı bir şekilde kana geçer. Halbuki sukrozdaki (çay şekerinde) glukoz ve früktoz disakkarit yani bağlıdır. Emilmek üzere monomer haline geçebilmesi için sindirime uğraması gerekir.  NBŞ kullanılan ürünlerde yüksek fruktoz vardır. Halbuki sağlıklı beslenme önerilerinde günlük enerjinin % 45-60 oranında karbonhidrat içeriği ve bunun da % 15-20’sinin früktozdan gelmesi yer almaktadır. NBŞ ürünlerle aşırı miktarda früktoz alınmakta, bu durum da metabolizmada anarşiye yol açmaktadır.

Yiyecek ve içecek etiketleri üzerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca ‘şeker’ yerine ‘eklenmiş şeker’, ‘NBŞ şeker’ olarak açık olarak yazılması, NBŞ ürünlerinin üretim aşamasında olası civa ve karbonil bileşiklerinin izlemi ve denetiminin arttırılması, toplumumuzda şeker tüketiminin azaltılması için tüketicinin bilgilendirilmesi, bebeklik ve çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme kültürünün oluşturulması, Sağlık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde ilgili sektörlerle ve kamu kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin sağlanması halk sağlığının korunması ve koruyucu hekimlik yönünden son derece önemlidir” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here