Tabip Odası: Yine haklı çıktık

0
4

Tabip Odası, 14 Temmuz 2017’de KHK ile ihraç edilen Balıkesir’de görev yapan 3 hekimin 12 Ocak 2018 günü gece yarısı 30299 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 697 sayılı KHK ile görevlerine iade edildiklerini belirterek yaptıkları açıklamalarda yine haklı çıktıklarını belirtti.

Odadan yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi: “20 Temmuz 2017 tarihinde Yönetim Kurulu olarak yapmış olduğumuz basın açıklamasında darbe girişiminin yıldönümünden bir gün önce 14 Temmuz 2017 günü açıklanan 692 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 287, tıp fakültesinde çalışan 76 hekimin de aralarında bulunduğu 7 bin 348 kişi haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmişlerdir. Söz konusu KHK ile ihraç edilenler arasında ilimizden de Uzm. Dr. Nazım Güreş, Uzm. Dr. Şükran Gürses ve Uzm. Dr. Vedat Avcıeri’nin de yer aldığını belirtmiştik.

Tabip Odamız Yönetim Kurulunca darbe girişiminin hemen ardından 16 Temmuz 2016 tarihinde kesin bir dil ile darbelere karşı olduğumuzu açıklamış, darbe girişiminde bulunanları lanetlemiştik. Darbe girişiminden 5 gün sonra, Olağanüstü Hal ilan edilmiş ve ne yazık ki OHAL sürecinde, hekimlik değerlerine, demokrasi, hak ve hukuk mücadelesine yoğun emek ve katkı sunmuş, çok sayıda meslektaşımızın, kamu ve üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edildiğini; OHAL durumu fırsat bilinerek ihraç kararları ile, muhalif olanların haksız ve hukuksuz biçimde cezalandırılmak istendiğini vurgulamıştık.

Her zaman belirttiğimiz üzere, hain darbe girişimine katılan, destek veren, içinde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalı ve cezalarını bulmalıdır diyerek OHAL’in kaldırılmasını, soruşturma geçirmeden, yasal kanıt ortaya konulmadan, objektif olarak yargılanmadan haksız yere ihraç edilen meslektaşlarımızın da bir an önce görevine döndürülmesini talep etmiştik.

Ve zaman bizi haklı çıkardı. 12 Ocak 2018 günü gece yarısı 30299 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 697 sayılı KHK ile ilimizde görevinden ihraç edilen Uzm. Dr. Nazım Güreş, Uzm. Dr.Şükran Gürses ve Uzm. Dr. Vedat Avcıeri kamudaki görevlerine iade edilmişlerdir. Ancak bu kez de aynı gerekçelerle açığa alınarak 11 aydır açıkta bekletilen  Dr. İlter Aslan 697 sayılı KHK ile ihraç edilmiş olup bu meslektaşımızın hukuk devletine yakışır şekilde yargılanmasını talep ediyoruz. Öngörü ve talebimizde haklı çıksak ve meslektaşlarımız 6 ay sonra görevlerine iade edilmiş olsalar da bu sürede meslektaşlarımızın aileleri ile birlikte bu toplumda ‘suçlu’, ‘öteki’ ve ‘vatan haini’ ilan edilerek yaşadıkları travmalar, bozulan psikolojileri ve örselenen onurları göz önüne alınarak durumun nasıl telafi edileceğini yetkililere sormak istiyoruz. Meslektaşlarımızın iade-i itibarları sağlanacak mıdır? Yaşanılanlardan dolayı kendilerinden özür dilenecek midir? Yoksa ‘pardon’ denilip geçilecek midir?” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here