Terzilik mesleği de tarihe karışacak

0
7

Kaybolmaya yüz tutan mesleklerin sayısı her geçen gün artıyor. Teknolojik gelişmelere karşı direnemeyen birçok meslek arasına terzilik mesleği de yavaş yavaş giriyor. Bu arada bir başka sorunda çırak bulamama konusunda yaşanıyor.

Geçmişin gözde mesleklerinden biri olan terziliğin geleceği tehlikede. Bir dönemin gözde mesleklerden olan terzilik, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte bitme noktasına geldi.

38 yıldır terzilik yapan Sadettin Ercan, geçmişin gözde mesleklerinden biri olan terziliğin geleceğinin tehlikede olduğunu söyledi. “Bir dönemin gözde mesleklerden olan terzilik, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte bitme noktasına geldi. Terziliği, konfeksiyon sektörü öldürdü” diyen Ercan, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte fabrikasyon üretime geçen giyim sektörünün temel taşları terzilerin, sadık müşterileriyle ayakta kalmaya çalıştığını, günümüzde daha çok tamir ve pantolon daraltma gibi işlerle uğraştığını söyledi.

“TERZİLİK YOK OLMA SÜRECİNDE”

Artık eskisi gibi iş yapamadıklarını belirten Ercan, mesleklerine olan ilginin azaldığını söyledi. “Hazır giyim çıktı terzilik mesleği öldü” diye yakınan Terzi Ercan, “Eskiden bayramlarda çok yoğun olurduk, bir dükkanda 4-5 kişi çalışırdık. Artık takım elbise diktiren neredeyse kalmadı. Bu gidişle mesleğimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak” diye konuştu.

Çırak olarak başladığı mesleğini 38 yıldır sürdüren Terzi Sadettin Ercan, “Bir zamanlar bizim mesleğimiz oldukça gözdeydi. Ama günümüzde hazır giyime teslim oldu diyebiliriz. Eski işler artık kalmadı. Takım elbise diktiren neredeyse yok diyebiliriz” diyerek hazır giyim sektörünün gelişmesinin terzilik mesleğini de doğrudan etkilediğini söyledi.

“MESLEK SON NESLİNİ YAŞIYOR”

Terzilik mesleğinin son nesli olduğunu söyleyen Ercan, “Bu mesleğe artık ilgi yok. Burada çalışacak ve işi öğrenecek eleman bulmakta zorlanıyoruz. Böyle devam ederse yeni terziler yetişmeyecek. Belki de kısa bir süre sonra terzilik mesleği tarihe karışacak. Çünkü artık kimse yapmıyor. Bizim mesleğimiz son neslini yaşıyor. Şimdiki gençler bu mesleği istemiyor. Durum böyle olunca yeni genç terziler yetişmiyor” dedi. Özel Haber: Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here