Topcan: Oruç, oruç gibi tutulmalı

0
3

On bir ayın sultanı ramazan başladı. İl Müftüsü Ramazan Topcan, son yıllarda artan orucu uykuda tutma alışkanlığının yanlış olduğunu söyledi. Topcan, “Gece sabaha kadar oradan oraya koşup, gündüz işinde olması gerekirken orucu bahane ederek adeta orucu uykuya tutturan bir millet meydana geldi. Bu İslam’ın oruç ibadeti algısına ters olan bir davranıştır. Oruç ibadeti ile midemizi alıkoyduğumuz gibi elimizi de gözümü de alıkoyacağız, başkasına hain ve zalim bakışlarla taciz bakışlarımız olamaz” dedi.

İl Müftüsü Ramazan Topcan, bugün başlayan ramazan ayı nedeniyle HABERCİ’ye yaptığı açıklamada Müslümanların ramazan ayını çok iyi değerlendirmelerini ve orucun da oruç gibi tutulması gerektiğini söyledi.

“FAKİR, FUKARAYA EL UZATMA ZAMANI”

Topcan, “Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ve tescillenen mübarek aylardan bir tanesidir.  Kur’an-ı Kerim’in mübarek ramazan ayında inmiş olması, Peygamberimize, Peygamberlik payesinin ramazan ayında verilmiş olması, oruç ibadetinin ramazan ayında olması, Peygamberimiz ve Cebrail’in (A.S.) sünneti olan karşılıklı Kur’an-ı Kerim’i okuma alışkanlığı mukabele okunması da ramazan ayında yerine getirilen bir diğer özelliktir. Ramazan ayı sadece nefsi muhasebe yapılmakla beraber milletin derdi ile dertlenmenin, sosyal hayatın bize emaneti olan fakir, fukara, ihtiyaç sahibi olan insanlarımıza da el uzatma ayı olmalıdır. Normal zamanlarda el uzatamadığımız Peygamberimizin bize emaneti olan yetim ve öksüz kesime ellerimizi uzattığımız zaman dilimi olması açısından son derece önemli bir zaman. Ramazan ayı sen ve ben olmadan öte biz olma ayı olmalıdır. Kardeşliğimizi ilan ettiğimiz, birbirimize kardeş gibi davrandığımız, kırgınlık ve dargınlıkların bırakıldığı bir dönem olmalı. Yıllara sair günahlarımızdan temizlenmek için de milat olmalı” dedi.

“DARGINLIKLAR SON BULMALI”

Ramazan ayının insanları sadece yemekten, içmekten, cinsi münasebetten alıkoymadığını kaydeden İl Müftüsü Ramazan Topcan, “Ramazan bizi Rabbimize yakınlaştırmalıdır, ana babalarımıza yakınlaştırmalıdır. O zaman ramazan ayrı bir önem kazanıyor. Ramazan ayı, nedeni ne olursa olsun dargın olduğumuz insanlar ile barışmamıza sebep olmalı. Rahmeti ilahiye ayında dargın olduğumuz insanlara el uzatamazsak ramazan bir anlam kazanmaz” dedi.

“YARDIMLAR SADECE ALLAH’IN RIZASI İÇİN YAPILMALI”

Yapılan ibadetlerin samimiyetle yapılması gerektiğine dikkat çeken Topcan, sözlerine şöyle devam etti: “İbadetlerimize anlam kazandıran en büyük özellik kişinin samimiyetidir, niyetidir. Allah korusun insanoğlu hayır hasenat yaparken, insanlar görsün ne cömert insan desinler diye yardım edecek olursa Peygamberimiz bu tür kişiler için müflis, iflas etmiş kişilerdir diyor. Bizim ibadet adı altında yaptığımız bütün hareketlerimizde sadece mükafatımız ve beklentimiz Allah’tandır. Allah bizi yaratırken bir birimize muhtaç kılmıştır, bizim Allah’a karşı görevlerimiz olduğu gibi komşulara karşı da görevlerimiz de var. Komşuyu sokakta gördüğümüz zaman selam vermeden geçemeyiz, taziyesinde acısıyla baş başa bırakamayız. Peygamberimiz bize bunları ümmet görevi olarak veriyor.

“ORUÇ UYKUYA TUTTURULMAMALI”

Modern dünya bir taraftan cebimizi doldurdu, markalı elbiseleri bize giydirdi, markalı arabalara bizi bindirdi ama o nispette gönül dünyamızı boşalttı. Sevgimiz, merhametimiz kalmadı, paylaşma duygumuzu bizden alıp götürdü. Ramazan ayı sadece bir yeme içme hareketi değildir. Akşamdan sabaha kadar uyanık kalıp da gündüz uykuya çekilmek değildir. Elbette Allah katında bir sevap kazanır, ama orucu uykuya tutturmak yanlış bir harekettir. Beni en çok rahatsız edenlerden biri budur. Gece sabaha kadar oradan oraya, oradan oraya koşuyor, gündüz işinde olması gerekirken orucu bahane ederek adeta orucu uykusuna tutturan bir millet meydana geldi.

Bu İslam’ın oruç ibadeti algısına ters olan bir davranıştır. Unutmayın, oruç bir ibadettir, Allah’ın emaneti olarak bizlere Rabbimizin verdiği çoluk çocuğumuzun nafakasını temin etmek maksadıyla bir babanın çalışması da o derece kutsal ve sevap bir harekettir. Oruç bize aynı zamanda sabır, irade eğitimidir. Kişi iradesini ortaya koyarak davranışta bulunmalı. Oruç ibadeti ile midemizi alıkoyduğumuz gibi elimizi de , gözümü de alı koyacağız, başkasına hain ve zalim bakışlarla taciz bakışlarımız olamaz. Devletin polisinin, jandarmasının olmadığı yerde Rabbimizin melekleri var. Oruç ibadeti başta olmak üzere bütün ibadetlerin ana temeli yaşanabilir bir dünya meydana getirmektir.”

“SABAH EZANI OKUNMADAN ORUCA NİYET EDİLMELİ”

İbadetlerin bir kural bütünü olduğunu belirten Müftü Ramazan Topcan, kurallar ihlal edilerek ibadetin yerine gelmeyeceğini söyledi. Topcan, “Şu olmaz siz namaz kılın da nasıl kılarsanız kılın olmaz. Oruç tutun nasıl tutarsanız tutun Allah kabul eder algısı yanlış bir algıdır. Sizin davranışınızın ibadet adını taşıyabilmesi için o ibadetin sahibi olan Allah’ın kanun ve kurallarına riayet edilirse bu davranışınız ibadet olur. Oruç ibadetinde en temel ilkelerden birinde yanlış bir algı var sabah namazında ezan bitinceye kadar yeme gibi orucun sıhhatine mani bir davranış var. Doğrusu şudur nasıl ki akşam ezanı okununca orucumuzu açıyorsak, sabah ezanında da temel olan ezan başlamadan ağzımızı yıkayıp oruca niyetlenip başlamaktır.

“SIHHATLİ OLMAK ÖNEMLİ”

İbadetler kişinin güç ve takatına göredir. Namaz, Hac, Zekat, Oruç böyledir. Asla güç yetiremeyeceğimiz bir ibadetle Allah bizi memur tutmuyor. Oruç ibadetinin en temel prensiplerinden biri sıhhattir. Ramazan orucunu tutmaya sağlığımız el vermiyorsa bu kişi muaftır, geçici bir rahatsızlığı varsa ramazan’dan sonra tutar, ramazan’dan sonra da tutamıyorsa müzmin hastalığı varsa ve bu kişi zengin sayılıyor ise her gün için fitre vererek borcunu öder, fitre verecek gücü de yoksa Allah’a dua eder ve af ister. Nefes almakta güçlük çeken ve hava tüpü kullananlar orucunu tutabilir ve hava tüpü kullanmak oruca zarar vermez. Müftülükler olarak camilerimizde sabah, öğle, ikindi namazlarından önce ve sonra Mukabele okunacak. Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okuyamayan vatandaşlarımızı mukabelelere katılmaya çağıyorum. Eski Camii, Maltepe ve Tezger Camimizde Hatmi Şerifle teravih namazı kıldıracağız. Kadınlarımız için de camilerimizde haftanın her günü bayan öğreticilerimiz tarafından 10.00-12.00 saatleri arasında mukabele ve sohbetler yapılacak” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here