Ustalık belgesi olmayan lokanta açamayacak

0
3

Lokantacılar ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Hasan Yıldız, lokanta açmak isteyenlere için ‘Ustalık Belgesi’ şartının getirildiğini söyledi. Yıldız, yeni uygulamaya göre, çalışanlardan en az bir kişinin ustalık belgesine sahip olması gerekeceğini ifade etti.

Balıkesir Lokantacılar ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Hasan Yıldız, lokanta açacak esnafın ustalık belgesini ibraz etmek zorunda olduğunu söyledi.

Yıldız, yaptığı açıklamada, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na istinaden lokanta açmak isteyen kişinin ustalık belgesinin bulunması gerektiği ancak 2005 yılında çıkarılan 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar  Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 102. maddesindeki ‘Esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenmez’ ibaresinin konulması nedeniyle ustalık belgesi olmadan birçok lokantanın açıldığını hatırlattı.

“HAKSIZ REKABET ORTADAN KALKACAK”

Bu durumun haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Yıldız, kanunun değişmesi için federasyon olarak yıllarca mücadele edildiğini ifade etti. Haksız rekabete son verilmesi için federasyonun, geçtiğimiz Nisan ayında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yazıyla başvurduğunu anımsatan Yıldız, müracaatlarına verilen cevabi yazıda konunun olumlu neticelendiğini belirtti.

Yıldız, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün Federasyona gönderdiği yazıda; “Esnaf ve sanatkar ayırımı yapılmaksızın kendilerinden veya iş yerinde her bir meslek dalında çalıştırdıkları en az birer çalışandan ustalık belgesi (ya da yönetmelikte açıkça ustalık belgesini talep edilen haller hariç en az ön lisans diploması) istemenin yasal bir zorunlu olduğu yazıyla 81 ilin valiliğine duyurulmuştur” ifadelerinin yer aldığını belirtti.

“MALUMUN İLANI GERÇEKLEŞTİ”

Yıldız, yaptığı değerlendirmede, “Malumun ilanı gerçekleşti. Bundan sonra lokanta açacak olan herkes ister Ticaret Odasına ister Esnaf Odasına kaydı olsun mutlaka ustalık belgesiyle belediyeye başvuracak. Bu belge olmadan işyeri açılmasına müsaade edilmeyecek” ifadesini kullandı.

Konuya ilişkin tebliğin Temmuz ayı itibarıyla gerekli yerlere gönderildiğini aktaran Yıldız, uygulamanın esnaf teşkilatı ve sektörleri için büyük bir artı değer olduğunu bildirdi.

Eski kanundan faydalananların mesleklerine devam edeceğine belirten Yıldız, uygulamayla sektörlerinin ciddi anlamda disipline edildiğini kaydetti.

Özel Haber: Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here