Yançıl: Tarihi fırsatı değerlendirin

0
2

‘7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’ndan faydalanmak için başvuruların 18 Mayıs’ta başladığını hatırlatan Balıkesir Bakkallar Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, başvuruların 31 Temmuzda sona ereceğini söyledi.

Oda üyelerine çağrıda bulunan Yançıl, “Devlete borcu olan vatandaşlar için önemli fırsat. Bu tarihi fırsatı değerlendirin” dedi.

Kanun kapsamında vatandaşların SGK, vergi ve trafik cezalarını yapılandırabileceğini ifade eden Yançıl, “Vatandaşlar borçlarını 6, 9, 12 ve 18 taksit olarak yapılandırabiliyor. Peşin ödemek isteyen vatandaşlara da çok cazip imkanlar sunuluyor. Vergi cezaları ve gecikme zamlarının tamamı siliniyor” dedi.

Türkiye’de çok sayıda borçlu kişinin yapılandırma kanunu şansını değerlendirdiğini belirten Yançıl, konuşmasına şöyle devam etti: “Kanun, devlete olan vergi borçları, çeşitli idari para cezaları, belediyelere olan atık su bedeli, su alacakları gibi bir takım borçlardan oluşmaktadır. Vergilerin de tümü neredeyse kapsam içine girmektedir. Trafik para cezaları ve karayolları kaçak geçiş ücretleri gibi borçlarında yeniden yapılandırma şansı doğmuştur. Ayrıca üniversite öğrencilerini de ilgilendiren kredi borçlarının yeniden yapılandırmasına şans tanındı. Bu borçlar 18 taksite kadar bölünebiliyor. Peşin ödeyen vatandaşlara cazip imkanlar sunuluyor. Bu anlamda ben de oda üyelerimize tarihi fırsatı değerlendirmeleri için çağrıda bulunuyorum.”

NEREDEN BAŞVURULACAK?

Borcu olan tüm vatandaşları kanundan yararlanmaya davet eden Bakkallar Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, başvuruların Vergi Dairelerine yapılabileceği gibi internetten de gerçekleştirilebileceği bilgisini verdi. Kanunun vatandaşlara sağladığı kolaylıkları örnekler vererek anlatan Yançıl, kanunla mükelleflere muhasebe kayıtları ve bilançolarını düzeltme hakkı tanındığını da belirtti. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here