112 Güçlendi

0
235

Sağlık Bakanlığı’nın Balıkesir’e gönderdiği 6 ambulans törenle hizmete girdi. İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, “Balıkesir’e bu yıl 12 ambulans, altısı 4×4 olarak gelmiş ve görev yerlerine dağıtılmıştır. Şimdi de 4×2 olarak altı yeni ambulansımız görev yapacakları yerlere gidecek. Bu ambulansları gördükçe eskiyi de hatırlamadan edemiyoruz. 2002 yılında ilimizde 11 ambulans varmış. Bugün hastanelerimiz hariç 76 tane sadece 112 bünyesinde ambulansımız var” dedi.

Balıkesir Sağlık Müdürlüğüne gönderilen 6 yeni ambulans törenle hizmete girdi. Teslim töreninde konuşan Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, sağlık teşkilatının ilk olaya müdahale eden birimi olan 112’nin 6 ambulansla daha güçlendiğini bildirdi.

Yavuzyılmaz, “Kurumlarımızın ışığı hiç sönmeden 7 gün 24 saat, 12 ay vatandaşa hizmet veriyor. İlimize bu yıl toplam 12 ambulans, 6’sı 4×4 olarak gelmiş ve görev yerlerine dağıtılmıştır. Şimdi de 4×2 olarak 6’sı yeni ambulansımız görev yapacakları yerlere gidecek. Tabii bu ambulansları gördükçe eskiyi de hatırlamadan edemiyoruz. 2002 yılında ilimizde 11 ambulans varmış. Bugün hastanelerimiz hariç 76 tane sadece 112 bünyesinde ambulansımız var. Bunların içinde de 5 yaşın üzerinde ambulansımız yok. Sadece kara ambulansı mı? Hayır. Bir zamanlar hayal olan, yurtdışından birisi geldiğinde, bir kaza vs geçirdiğinde helikopter ambulans geldi buradan aldı diye gıptayla duyduğumuz işleri artık ülkemizde, artık farklı ülkelere hizmet verir şekilde uyguluyoruz. Helikopter ambulansımız ihtiyacı olan yerde her zaman yanımızda. Yine bakanlığımıza ait uçak ambulanslarımız her daim yanımızda. İhtiyacı olduğunda vatandaşın kim olduğuna; milliyetinin, memleketinin, cinsiyetinin ya da mensubiyetinin hiç önemi olmadan, hasta neredeyse o ambulanslarla birlikte hizmet orada. Yine bizim ilimizde de var deniz ambulansları. Bunlarla adalarımızda olan vakalardaki taşımada bizlere yardımcı oluyor. Sağlık alanında, özellikle acil sağlık hizmetleri alanında benzinini hasta yakınının koyduğu günlerden, helikopterle, uçakla hasta taşıdığımız günlere geldik. Eskiden içinde hiçbir şey olmayan, sadece bir kamyonet kasası gibi olan ambulanslarımızdan, artık içinde her türlü donanımın olduğu; çeşitli tıbbi aletin olduğu tam donanımlı ambulansların hizmet verdiği döneme geldik. Bunlar ülkemiz adına çok ciddi ve sevindirici gelişmeler” dedi.

“7/24 IŞIĞIMIZ SÖNMEDEN HİZMET VERİYORUZ”

49 istasyonla birlikte acil sağlık hizmeti vermeye gayret ettiklerini kaydeden Yavuzyılmaz, “Bir motosiklet ambulansımız var. Yine adalarımıza hizmet veren deniz ambulansımız var. Yaz döneminde artan nüfus yoğunluğuyla birlikte takviyelerimiz var. Önlemlerimiz var turizm beldelerimizde, turizmin yoğun olduğu ilçelerimizde takviye yaparak önlemlerimizi artırıyoruz. 7 gün 24 saat arandığında her türlü şartta vatandaşımıza sağlık hizmetini tüm ekibimizle birlikte sunmaya çalışıyoruz.

Yine önümüzde bayram var. Herkes tatil yaparken sağlıkçılar görev başında. Vatandaşın huzur ve güven içinde bayramını geçirmesi için 7 gün 24 saat görev başındayız. Biz bazı kurumlarımızla birlikte ışığı sönmeyen kurumlarız” dedi.

Balıkesir’e gelen 6 ambulansın ikisi Bandırma, biri Susurluk, biri Ayvalık ve ikisi merkez ilçeler olmak üzere ambulansların ekiplerine anahtarları teslim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here