2019 iyi başlamadı

0
110

BASİAD, 2019 yılı yatırımlarının Türkiye ve Balıkesir seyrini değerlendirdi. Balıkesir özelinde adetsel ve yatırım tutarı açısından yaşanan gerilemeye dikkat çekildi. Balıkesir’de 2019’un ilk 4 ayında sadece 21 yeni yatırım başlangıcı gerçekleştiği ifade edildi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abddullah Bekki, 2019’un yatırımlar açısından iyi başlamadığını açıkladı.

Bekki, “2018 yılında kur artışları ile başlayan ve ekonomik sıkıntılarla gelişen süreç yatırımlar üzerinde yeni yılda etkilerini sürdürüyor. İlk 4 aylık süreç itibariyle ülke genelinde yatırımlarda önemli bir gerileme gerçekleşti. 2018 yılının ilk 4 ayında Balıkesir’de 31 yeni yatırım başlangıcı gerçekleşirken bu rakam 2019 yılının ilk dört ayında 21 adede gerilemiştir. Yatırımların istenen şekli ile ilerleyebilmesi için yatırım ortamının girişimci açısından elverişli olması gerekir. Açıkça söylemek gerekirse mevcut faiz oranları ile yeni yatırıma kalkışmak mümkün gözükmemektedir. Öz sermayesi olan şirketlerin öz sermaye ile yapacakları yatırımlar bu dönemde avantaj sağlayabilir. Balıkesir’in mevduat/kredi oranı gelişimi izlendiğinde günümüzde yeni yatırımların çok büyük oranda kredi ile gerçekleştirildiği görülmektedir. Gerçekleştirilecek program ve yatırım ortamını korumaya yönelik tedbirler ile yatırım ortamı girişimcilerimiz için uygun pozisyona çekilmelidir” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here