22 bin liralık BAL!

0
740

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 11’nci sezonu düzenlenecek Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) katılma hakkı bulunan kulüplerin, katılım belgelerini en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar TFF Amatör İşler Müdürlüğü BAL Departmanlığı’na göndermeleri gerekiyor. Yeni sezon için 22 bin Lira olarak belirlenen lige katılım teminatının ise nakit olarak yatırılması gerekiyor.

Spor Toto BAL’a 2020-2021 sezonunda 268 takımın katılma hakkı bulunuyor. Bu takımlardan 128’i geçen sezon BAL’da yer alan takımlardan, 140’ı ise ilk kez Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak yerel lig takımlarından oluşuyor.

5 TAKIM, BALIKESİR’İ TEMSİL EDECEK

Yeni sezonda 5 takımla temsil edileceği duyurulan Balıkesir’den Ayvalıkgücü Belediyespor, Bigadiç Belediyespor, Burhaniye Belediyespor, Etispor ve Gönen Belediyespor’un Bölgesel Amatör Lig 2020-2021 Sezonu’nda mücadele etme hakkı bulunuyor.

2020-2021 Sezonu Bölgesel Amatör Lig’e Katılım Genel Esasları doğrultusunda, lige katılma hakkı bulunan kulüplerin katılım belgelerini en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü BAL Departmanlığı’na  göndermeleri gerekiyor.

2020-2021 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Statüsü ile Lisans Vize ve Transfer İşlem tarihleri, lige katılması kesinleşen takımların saha denetimlerinin tamamlanmasından sonra açıklanacak. Ligin başlama tarihi o anki pandemi şartlarına göre ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve önerileri doğrultusunda belirlenecek olup, takımlara müsabakalar başlamadan önce hazırlık çalışmaları yapabilmeleri için yeterli süre verilecek.

TEMİNAT MEKTUBU KABUL EDİLMEYECEK!

Önceki sezonlarda lige katılacak ekiplerin, katılım teminatı olarak verdiği baka teminat mektuplarını kabul eden Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeni sezon öncesinde bu uygulamasından vazgeçerek, 22 bin Lira’nın nakit olarak yatılmasını istedi.

TFF tarafından açıklanan BAL Katılım Genel Esasları’nın ilgili maddesi şöyle:

“Bölgesel Amatör Lig’e katılacak olan kulüpler lige katılım teminatı olarak 22.000 TL. tutarındaki miktarı Federasyonumuz hesabına nakit olarak yatırmak zorundadır. 2019-2020 sezonunda BAL’da yer alan kulüpler yatırmış oldukları teminatlarını çekmedilerse yeniden teminat yatırmalarına gerek yoktur. Teminatlarını çeken kulüpler teminat miktarını yeniden yatırılacaklardır. 2020-2021 sezonunda BAL’a katılacak kulüpler teminatlarını mutlaka yatırmak zorundadırlar.

Katılım teminat miktarı sezon sonunda kulübün varsa TFF’ ye ödemek zorunda olduğu AFDK tarafından verilen para cezası bedelleri, takımın veya taraftarların saha veya statlara vermiş oldukları zarar bedelleri vb. bedeller kesildikten sonra kulüplere iade edilir. Katılım teminatı fikstür çekildikten sonra takımın ligden çekilmesi veya çıkarılması halinde iade edilmez.”

SAHA VE STAT KRİTERLERİ

1-)Takımlar ve hakemler için sahaya ve oyun alanına, güvenli bir şekilde doğrudan giriş sağlanmalıdır.

2-)Hakem ve takımların girişi, seyirci girişine kapalı ve korumalı bir alan olmalıdır.

3-)Hakem ve takımların odaları, gerek saha içine giriş-çıkışları ile gerek bu mekanlara dışarıdan girişler kesinlikle korumalı olmalıdır.

4-)Takımların ve hakemlerin odalarından oyun alanına ulaştıkları güzergah, seyirciler tarafından atılabilecek yabancı cisimler ile yaralanma riskini önleyecek uzaklıkta olmalıdır.

5-) Oyun alanından soyunma odalarına, soyunma odalarından oyun alanına giriş ve çıkışlarda körük veya tünelin olması idealdir. Şayet bu olanak yoksa sporcuların, teknik adamların, yöneticilerin ve hakemlerin güvenliğini sağlayacak yeterlikte uzun ve geniş bir fiziki bariyer mutlaka olmalıdır.

6-)Takımların odaları ile hakem odalarının her biri için oyun alanına giriş için ayrı koridor bulunmalıdır. Bu koridorlar oyun alanına çıkışa yakın bir yerde birleşebilir. Sadece bir koridor varsa, bu koridor, takımların oyun alanına giriş ve çıkışlarında bir bariyer ile birbirlerinden ayrılmasına olanak tanıyacak yeterli genişlikte olmalıdır.

7-)Stadyum yetkili kişi ve kurumlarca, kapasite, emniyet, sağlık hizmetleri (odalar ve donanımları), tüm mekanik sistemler (sıhhi tesisat, ısıtma ve sıcak su sistemi, anons sistemi, skor tabelası sistemi, ve tüm alanlarla ilgili elektrik donanımların, acil durumlarda kullanılacak tüm sistemler ve materyaller yangın, ve diğer yapısal sağlamlık yönlerinden periyodik olarak çalışabilirliği açısından kontrol edilmiş olmalıdır ve istenildiği takdirde yetkili mercilerden alınan belgelerin Federasyona sunulması zorunludur. Bu hususlarda meydana gelebilecek aksaklıklardan tamamen ev sahibi kulüp sorumlu olacaktır.

8-)Oyun alanı doğal çim veya suni çim saha olmalıdır. Seçilecek zemin tamamen yumuşak ve düz olmalıdır. Suni çim olması halinde de yeşil renkli ve tüm lig sezonu boyunca maç yapmaya elverişli olmalıdır.

9-)Oyun alanı ölçüleri çizgi kalınlığı dahil uluslar arası standart 68 m. x 105 m. olmalıdır. Ancak saha koşulları bu ölçülere uygun değilse, Uluslar arası Futbol Oyun Kuralları dikkate alınarak yapılacak inceleme sonunda uygunluk verilebilecektir. Ayrıca oyun alanı üzerindeki orta saha, ceza alanı vb. gibi çizgiler Futbol Oyun Kuralları kitapçığında belirtilen şekilde ve ölçülerde çizilmelidir.

10-) 2020-2021 sezonunda BAL kulüplerimiz Covid-19 salgını nedeniyle müsabakalarda uygulanacak tedbirlere ilişkin TFF tarafından yayınlanan talimatta yazılı, saha ve statlarda yapılması zorunlu tüm fiziki tedbirler BAL müsabakaları içinde geçerlidir.

Kulüplerin Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirdikleri sahanın yukarıda belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı ile ilgili TFF Bölge Müdürlükleri taarfından denetim ve tespit yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here