25 milyon öğrenciyi ilgilendiren teklifi AKP reddetti

0
105

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın 25 milyon öğrenci ve ailesini yakından ilgilendiren kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda 2018 yılında verdiği kanun tekliflerinin Genel Kurul gündemine alınarak yasalaştırılması için konuştu.

7 milyon 250 bin 129 üniversite öğrencisiyle 17 milyon 774 bin 780 de ilkokul ve orta öğretim öğrencisi bulunduğuna dikkat çeken Ahmet Akın, yaklaşık 25 milyon öğrenci ve ailelerine yaşanan ekonomik krizde rahat bir nefes aldıracak kanun tekliflerinin kabul edilmesi için milletvekillerine seslendi.

“Elimde de 3 tane kanun teklifi var, 2 tanesi Komisyonda” diyen Ahmet Akın, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ekonomik krizde millet evine ekmek götüremezken, elektrik faturaları ödenemezken, millet nasıl çocuklarını okutacağını bilemezken, hesap yaparken ve hesaplar tutmazken işte size bir fırsat; hep beraber milletin nefes alması için, 25 milyon kardeşimizin nefes alması için, ailelerin nefes alması için kanun teklifimizi getirdik. Şimdi, biz bu 25 milyona nasıl nefes aldıracağız? KYK verilerine göre de 781 yurtta 667 bin 593 yatak kapasitesi var, 2020 yılına kadar da yatak kapasitesinin 881 bin ve üstüne çıkması hedefleniyor. Bu yurtlarda kalan kardeşlerimizden, aylık 168 lira ile 300 lira arasında bir ücret alınıyor. Şimdi, bu vereceğiniz onayla, kaldıracağınız ellerle bu kardeşlerimizin yurtlardan ücretsiz yararlanmasını sağlayacağız, onun için sizden destek istiyoruz.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here