4 asırlık ağaçlardan zeytin yağı üretildi

0
51

Ayvalık’ta zeytin hasadı başladı, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, 400 yaşın üzerindeki ağaçlardan zeytin topladı. Ergin, Mutlu Köy’deki bin 100 yaşındaki anıt zeytin ağacının az sayıdaki meyvelerinden toplayıp fabrikaya götürdü, sezonun ilk zeytinyağının tadına baktı. Ergin, “Ülkemizde Avrupa Birliği tarafından tescillenmek üzere başvuru yapan yüzlerce ürün arasından ilk 20’ye girebilen ilk ve tek zeytinyağı Ayvalık zeytinyağı oldu” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, iki milyon zeytin ağacının bulunduğu ilçede ağaçların yarısının yaşının 200’ün üzerinde olduğunu söyledi.

‘ZEYTİNİN BAŞKENTİ’

Ergin, “Tarihin, mimarinin, doğa ve lezzetin diyarı, zeytinin başkenti Ayvalık’ta geçtiğimiz yıllarda görkemli bir şekilde kutladığımız hasat şenliklerini ne yazık ki gerçekleştiremiyoruz. Pandemi süreci elimizi kolumuzu bağladı. Şükürler olsun ki; Ayvalık’ta üretim yapan şirketlerin destek ve katkılarıyla geçtiğimiz yıllardaki gibi bir hasat şenliği olmasa da gündemde tutmak, anıları tazelemek amacıyla duyurular yapılıyor. Önümüzdeki dönemde bizim de anıt ağaçların bulunduğu bölgelere yönelik yürüyüş yollarımız ve anıt ağaçlardan zeytinyağı üretim projemiz var. Pandemi sürecinin ardından bu proje yaşam bulacak” dedi.

“İKİ MİLYON AĞACIN YARISI 200 YAŞINDA”

Ayvalık’taki iki milyon zeytin ağacının yarısının 200 yaşın üzerinde olduğunu, ayrıca bin 100 yaşında olgun, tescillenen bir anıt ağacın da bulunduğunu ifade eden Mesut Ergin, zeytin ağaçlarının bu topraklarda hep var olduğunu, hep var olacağını söyledi.

Zeytin ve zeytinyağının Türkiye’de milli kültür ürünü olarak kabul edildiğine değinen Belediye Başkanı Ergin, “Özellikle Kuzey Ege Bölgesi’nde elde edilen zeytinyağları kalite özellikleriyle hem yurtiçinde hem yurtdışında farklı bir öneme sahiptir. Ülkemizde Avrupa Birliği tarafından tescillenmek üzere başvuru yapan yüzlerce ürün arasından ilk 20’ye girebilen ilk ve tek zeytinyağı Ayvalık zeytinyağı oldu. Bu da gösteriyor ki; dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağı Ayvalık’ta üretiliyor” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here