42 bin kişilik dev şirket kuruldu

0
220

Balıkesir Tarım Orman İl Müdürü Erkan Alkan’ın girişimiyle Balıkesir’de  hayvancılık alanında faaliyet gösteren birliklerin bir araya gelmesiyle anonim şirket kuruldu. Şirket, başta süt tesisi olmak üzere üreticinin menfaatine tesisleşme yapacak.

Türkiye’de bir ilk başarıldı, Balıkesir’de 42 bin kişi bir araya gelerek şirket kurdu. Balıkesir Tarım Orman İl Müdürü Erkan Alkan’ın girişimiyle Balıkesir’de hayvancılık alanında faaliyet gösteren birliklerin bir araya gelmesiyle anonim şirket kuruldu. Kurulan şirket ile başta süt tesisi olmak üzere üreticinin menfaatine tesisleşme yapılacak.

Balıkesir Tarım Orman İl Müdürlüğü’nde yapılan şirket tüzüğü imza töreninde konuşan İl Müdürü Erkan Alkan, “Şirket Balıkesir’de hayvancılık üzerine faaliyet gösteren Kooperatif Birlikleri, Islah amaçlı Birlikler ve Üretici Birlikleri tarafından kuruldu. Her biri 18 pay hisseye isabet eden 3 grup hisseden oluşan kurucular kurulu toplam 36 hisse alacak ve her bir hisse ile genel kurulda bir oy hakkı olacak.

Kooperatif Birlikleri Grubunda Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) ve Tarım Kooperatifleri Birliği (TARIMKOOP) bulunuyor ve 9’ar pay hisse alacaklar. Islah Birlikleri grubunda Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Manda Yetiştiricileri Birliği bulunuyor ve 6 şar hisse alacaklar. Üretici Birlikleri grubunda ise 13 ilçeye ait Süt Üretici Birlikleri bulunuyor ve Karesi-Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği 6 pay diğer ilçe birlikleri 1 er pay hisse alacak. Şirketin ilk yönetim kurulu HAYKOOP, DSYB ve Karesi-Altıeylül Süt Birliği tarafından oluşturuldu” bilgisini verdi.

“42 BİN KİŞİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK”

Şirketin kurucu ortakları bu şirketin Balıkesir’e büyük hizmet sağlayacağını ve güç birliği oluşturacağı belirtti. Konu ile ilgili Birlik Başkanı Faruk Özen, şunları söyledi: “Bu oluşum öncelikle Balıkesir’de değişik birliklerin çatısı altında örgütlenmiş toplam 42 bin kişinin tek çatı altında toplanması demek oluyor. Bu büyük bir işbirliği örneği olacak projedir. Kurulan şirket eliyle ilk hedefimiz süt sektöründe tesisleşmek. Özellikle sütün arz fazlası olduğu dönemde fazla sütü piyasadan çekmek ve süt tozu yapmak için süt tozu tesisi kurulumu için çaba göstereceğiz. Sonrasında diğer süt ürünleri imali için tesis büyüyecek. Niyetimiz halis, umarım akıbetimiz de halis olur. Bu oluşum Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip, bu yüzden Bakanlığımızdan kuracak olduğumuz tesisimize destek talep edeceğiz. Dünyada pek çok Ülkede örneği bulunan bu yapılanmaya Ülkemizde ön ayak olduğumuz için mutluyuz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here