5 bin metrekare hayalet ağ çıkarıldı

0
72

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün iş birliğiyle yürütülen Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi kapsamında Bandırma Dutlimanı Mahallesi açıklarında yaklaşık 5 dönümlük alanı kaplayacak büyüklükte hayalet ağ çıkarıldı.

Deniz ve kıyıların kirlenmesini önlemeyi, kirlilikle mücadeleyi özendirmeyi ve geliştirmeyi, gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmayı hedefleyen Sıfır Atık Mavi Projesini imzalayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, çevre dostu belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve sürdürülebilirliğe büyük tehdit oluşturan ve hayalet ağ olarak da tarif edilen terk edilmiş ağlar ile sürdürdüğü mücadeleye devam ediyor.

PROJE ÜÇ YIL DEVAM EDECEK

Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklığıyla yürütülen Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi kapsamında Bandırma Dutlimanı Mahallesi açıklarında yaklaşık 5 dönümlük alanı kaplayacak büyüklükte hayalet ağ çıkarıldı.

Üç yıl boyunca sürecek projeyle hem Marmara hem de Ege Denizi’nde tespit edilen tüm hayalet ağlar temizlenecek. Hayalet ağların temizlenmesinin yanı sıra sualtı canlılığının artırılması, suni resif oluşturulması, kırmızı mercanların korunması gibi birçok bilimsel proje takip edilecek. Mustafa ATİK 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here