“8 günde 8 hekim hayatını kaybetti”

0
126

Balıkesir Tabip Odası tarafından COVID-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekmek için önceki gün doktorlarında katılımı ile yürüyüş düzendi. Yürüyüş kortejinin Ali Hikmet Paşa Meydanına gelmesinin ardından Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, burada basın açıklaması yaptı. Uçan, COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici bulduklarını belirtti. “Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz” dedi.

Türk Tabipleri Birliği’nin 14-18 Eylül’ü Covid-19 salgınına dair duyarlılığın ve tedbirlerin arttırılması için ‘Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz’ haftası ilan etmesinin ardından siyah kurdela takan, Ayvalık’taki basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınayan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan ve yönetim kurulu üyeleri, önceki gün de tulum, maske ve  koruyucu gözlükleriyle Anafartalar, Kızılay ve Milli Kuvvetler Caddelerinde yürüdü. Katılımcı sağlık çalışanları ‘Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz’, ‘Her gün eksiliyoruz, ölüyoruz’, ‘Bizleri koruyamazsanız, toplumu koruyamazsınız’ yazılı dövizler taşıdı. Eylem Ali Hikmet Paşa Meydanı’ndaki açıklama ile sona erdi.

“HAYATLAR KAYBEDİLİYOR”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yaptığı açıklamada COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici bulduklarını belirtirken, “Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz” dedi.

“HER GÜN 60-70 KİŞİ ÖLÜYOR”

Pandemide sadece hekimler ve sağlık çalışanlarının dışında, insanların da öldüğünü, resmi olarak açıklanan sayılarla her gün 60-70 yurttaşın, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybettiğini bin 700 kadarının da hastalandığını söyleyen Uçan, “COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir  anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz” dedi.

“İNANDIRICI PROGRAM AÇIKLAMALARINI BEKLİYORUZ”

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını beklediklerini dile getiren Uçan, “Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin COVID-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe  uygun tutum almasını istiyoruz. TBMM’nin açılmasını beklemeden bütün partilerin COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak, uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetinin, Tabip Odalarının birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını,  ülkeyi yönetenlerin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“ORTAK ÇALIŞMA MECLİSİ OLUŞTURULSUN”

Uçan, açıklamasında Sağlık Bakanlığı’ndan başta TTB olmak üzere bütün Sağlık Meslek Odaları, Sağlık Sendika ve Dernekleri ile birlikte ‘COVID-19 İşbirliği ve Ortak Çalışma Meclisi’ oluşturmasını talep etti.

“BİREYSEL ÇABALARLA VE HASTANELERDE ÖNLENEMEZ”

Hiçbir salgının, vatandaşların bireysel çabalarıyla ve hastanelerde önlenemeyeceğini belirten Uçan, “Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşehri-köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır” dedi.

“MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLSİN”

Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve ölen arkadaşlarının meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istediklerini anlatan Necdet Uçan, “2002’den beri söylediğimiz 18 yıllık ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile cisimleşen sağlıkta özelleştirme-performans sistemi ve kamu özel idaresi odaklı milyarlık kiralara neden olan şehir hastanelerinin COVID-19 salgını ile insanı değil sermayeyi ve karı öncelediği görülmüş oldu. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı tüm sonuçları ile birlikte iptal edilmeli, salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir. Koruyucu hekimlik hizmetlerinin öncelenmesi geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlık perspektifidir. İlk adım olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir perspektifle yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri’nin lojistik gereksinimlerinin karşılanması, güvenli ortam sağlanmasını, angaryalara son verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“ÇALIŞMA SÜRESİ 6 SAATE İNDİRİLMELİ”

Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz olduğu bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi dikkate alınarak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istediklerini anlatan Uçan, “Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğini koruyan yasal  ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan, en dezavantajlı, yoksul kesimleri-emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

KİMLER KATILDI

Tabip Odası’nın basın açıklamasına CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, akademik odalar ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, Aile Hekimleri Derneği yöneticileri ve üyeleri de katılıp destek verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here