9 Ekim’de açılıyor

0
142

ÖZEL HABER – Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, ‘Efsane Başkan’ Sabri Uğur’un adını verdikleri Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi’ni 9 Ekim’de açacaklarını söyledi. Avcı, “Dinkçiler Mahallesi’nde eski Baruthane binasını da içine alarak 8.5 dönümlük alanda kafeterya, mescit, Millet Kütüphanesi, basketbol sahası, çocuk oyun grupları, dinlenme alanlarına kadar 7 gün 24 saat yaşayan bir alan yaptık. Hem oradaki vatandaşlarımızın hem de çocuklarımızın beğenisine sunduk. Bölgeden güzel tepkiler alıyoruz, vatandaşlarımız teşekkürlerini sunuyor” dedi.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 2020 yılı projeleri arasında yer alan Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi’ni 9 Ekim’de açacaklarını bildirdi.

HABERCİ’ye konuşan Avcı, “Her sene kademe kademe projelerimizi yaparak Altıeylül’e hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu sene biz iki açılış yapmayı planlamıştık. Bunlardan ilki Sultan Alparslan Kültür Evi ve Parkıydı onun açılışını Gençlik Spor Bakanımızın katılımıyla yaptık. İkinci açılışımızı da inşallah tarihi Baruthane binasını da elden geçirerek düzenlediğimiz ve adını da Balıkesir’imizin efsane başkanlarından, Balıkesir’i ak belediyecilik ile tanıştıran, Balıkesir’e gerçekten belediyecilik açısından hizmetin nasıl yapıldığını gösteren, Sabri Uğur başkanımızın ismini meclisimizdeki iktidar, muhalefet bütün partilerin oy birliğiyle verdiğimiz Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi’ni yaparak ikincisi projemizi gerçekleştirdik” dedi.

“7 GÜN 24 SAAT YAŞAYAN ALAN YAPTIK”

Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi’nin açılışını kurtuluş günü olan 6 Eylül’de yapmayı planladıklarını ancak pandemi süreci nedeniyle açılışı ertelediklerini kaydeden Belediye Başkanı Hasan Avcı, “İnşallah 9 Ekim Cuma günü saat 17:30’da açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Dinkçiler Mahallemizde yaklaşık 8.5 dönüme ulaşan alanda, daha çok alt gelir grubu vatandaşlarımızın ihtiyacı olduğu bu projeyi gerçekleştirdik. 3 bin 800 metrekarelik park vardı ama aktif kullanılmıyordu. Biz yolu ve yanındaki Baruthane binasını da içine alarak 8.5 dönümlük alanda kafeterya, mescit, Millet Kütüphanesi, basketbol sahası, çocuk oyun grupları, dinlenme alanlarına kadar 7 gün 24 saat yaşayan bir alan haline getirmiş olduk. Hem oradaki vatandaşlarımızın hem de çocuklarımızın beğenisine sunmuş olduk. Bölgeden güzel tepkiler alıyoruz, vatandaşlarımız teşekkürlerini sunuyor. Park da Sabri başkanımızın hayatını anlatan fotoğrafının yer aldığı bölüm oluşturduk.

Bundan sonraki parklarda da kullanacağımız, örf ananelerimizi yaşatmak için Nasrettin Hoca heykelini koyduk. Nasrettin Hoca çocuklarımıza güzel mesaj verirken fıkra ve hikaye anlatıyor. Keloğlan’da masal anlatıyor, Hacivat-Karagöz oyunu ile de çocuklarımıza kendi kültürlerini yansıtmak istedik. Biz dünya literatüründeki kahramanlar değil de Türk milletinin kendi kahramanlarını çocuklarımızla buluşturmak istedik. İnşallah buradaki çocuklarımız ve ailelerinin geri dönüşlerine göre çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üçüncü Millet Kıraathanemizi de Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesi ile açmış olacağız. Burada çocuklarımız ve gençlerimize ciddi destek vereceğiz. İsmail Akçay Millet Kıraathanesinde gençlerimizin bu konudaki ciddi taleplerini gördük. Çocuklarımız burada ders çalışabilecekler. Sultan Alparslan Kültür Evi’nde çocuk ve gençlerin okulların açılma durumuna göre online eğitime katılabilmeleri için de talimat verdim” diye konuştu.

“GENÇLİK SPOR MÜDÜRLÜĞÜ KURDUK”

Gençlere yönelik çalışmaları önümüzdeki dönemde de artırarak devam edeceklerini belirten Avcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye bünyemizde Gençlik Spor Müdürlüğü kurduk. Alt yapı çalışmalarını yapıyoruz, gençlerimize yönelik yoğun çalışmalar yağacağız. Milli Eğitim Müdürümüz ile görüştüm önce ortaokul ve liselerde Altıeylül Ortaokul ve Altıeylül Lise konseyleri oluşturacağız. Üniversite konseyi de oluşturacağız. Bu konseyler ile gençlerimizin taleplerine yönelik çalışmalar yapacağız. Altıeylül Çocuk Kulübü ve Altıeylül Gençlik Kulübü kuracağız. Konseyler okullar bünyesinde, çocuk ve gençlik kulüpleri mahallelerde olacak. Mahallelerde yaşayan bütün çocuk ve gençlerimizi bu kulüplere üye olmaya davet edeceğiz. Bu kulüpler ile futbol, basketbol turnuvaları, tenis maçları, tiyatral etkinlikleri gençlerimizin hayatına sokacağız. Gençler mahallelerinde ne istiyorsa onu yapacağız. Gençlerimizi kendi coğrafyalarını iyi tanımaları için her hafta Balıkesir’in güzel bir bölgesine Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Dursunbey, Bigadiç, Sındırgı gibi ilçelere gezi düzenleyeceğiz. Gençlerimize bir taraftan ders çalışma konularında destek verirken bir taraftan da sosyal, kültürel etkinlikler yapacağız.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here