“Acımız sonsuz”

0
138

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, yaptığı açıklamada okullarda yaşanan şiddete derhal son verilmesini, eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını istedi. Bulut, açıklamasında Avukatların ‘5 Nisan Avukatlar Günü’nü de kutladı.

Öğretmenleri hedef alan, eğitim ortamlarını nefretin, ötekileştirmenin dili haline getiren söylemler sürdükçe şiddete uğrandığını eğitim emekçilerinin öldürüldüğünü ifade eden Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, açıklamasında; “Okullarda yaşanan şiddetin toplumsal nedenleri göz ardı edilemez. Özellikle son yıllarda toplumdaki gelir adaletsizliğinin ve yoksullaşma oranının artması; halkın gelecek kaygısı ve gençler arasında sisteme dönük güvenin aşınması; kültürel yozlaşma ve yabancılaşma; yazılı ve görsel medyanın şiddet unsuru içeren programlarındaki artışlar, sadece okulları değil, yaşamın bütün alanlarında yaşanan şiddeti sürekli olarak yeniden üretmektedir. Yıllardır okullarda yaşanan şiddet olayları, kavgalar, çeteleşmenin gittikçe büyüyen bir tehdit haline gelmesi karşısında bugüne kadar gerekli adımları atmayıp, okullarda yaşanan şiddet olaylarına kayıtsız kalanlar, bir meslektaşımızın daha öğrencisi tarafından şiddete uğraması sonucunda hayatını kaybetmesine neden oldular.

Okulda şiddet sorununu çözmek, günü birlik müdahalelerle değil, uzun vadeli eğitim politikalarıyla mümkündür. Bunun için başta öğrenci ve eğitim emekçileri olmak üzere, eğitimin tüm bileşenlerine yönelik kültürel, sosyal yönden tatmin edecek çalışmaların hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi şarttır. Öncelikle kabul etmek gerekir ki, okullarımızın birer şiddet yuvası haline gelmesinde, öğretmenlik mesleğini küçümseyen, zaman zaman rencide eden yaklaşım ve açıklamaların, her fırsatta şiddet ve nefret dilini kullanan siyasetçilerin ciddi bir katkısı ve sorumluluğu vardır.

Türkiye’de eğitim kurumlarının yıllardır benimsenen yanlış politikalar nedeniyle şiddet yuvası haline gelmesinin bedelini bugüne kadar kimi zaman öğrenciler, kimi zaman eğitim emekçileri hayatlarını kaybederek ödemiştir. Gebze’de yaşanan acı olay sonucunda bir meslektaşımızı daha kaybetmiş olmamız, tüm eğitim ve emekçilerini derinden etkilemiştir. Acımız sonsuzdur” ifadelerine yer verdi.

Bulut, hukukun üstünlüğünü savunan, savunma hakkının temsilcileri tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Gününü de kutladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here