Adalet, sanayi yatırımlarında yok

0
82

Devletin sağladığı yatırım imtiyazlarından bütün sanayicilerin eşit olarak yararlanması gerektiğine değinen CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Albayrak A.Ş.’ye ait Varaka Kağıt Fabrikasının Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınmasını eleştirerek “Yatırımcılar arasında da haksızlık ve adaletsizlik yapılmıştır” dedi.

2003 yılında piyasa değeri 52 milyon dolar olan Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikasının damadın ailesi Albayraklar tarafından Özelleştirme İdaresi’nden 1,1 milyon dolara alındığını hatırlatan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, fabrikanın satışında haksızlık yapıldığının, kamunun zarar ettirildiğinin 6 mahkeme kararıyla tescil edildiğini, bu haksızlığın ‘Özel Endüstri Bölgesi’ imtiyazı sayesinde işletme esnasında da katlanarak devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Şahin, “19 yıldır üretim yapılmayan Balıkesir Kağıt Fabrikasının tekrar çalışmaya başlaması, insanlarımıza iş imkanı sağlamasını tabii ki olumlu karşılıyoruz, bizim itiraz ettiğimiz nokta Cumhurbaşkanlığının 10.05.2018 tarihinde yayınladığı 1037 sayılı kararname ile sadece Albayrak AŞ’ye ait Varaka Kağıt Fabrikasına Özel Endüstri Bölgesi imtiyazı tanınması diğer sanayici ve yatırımcıların bu imtiyazın dışında bırakılmasına karşıyız ve buna itiraz ediyoruz.

İlimizde özel endüstri bölgesi olacaksa bu imkandan sadece birilerinin akrabası değil, Balıkesir’deki tüm sanayicilerimizin yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Yapılan bu imtiyazlı tutum, eş-dost-akrabaya haksız kaynak aktarımı değil de nedir? Var olma mücadelesi veren sanayicilerimizin beklentisi bir kişiye ayrıcalık sağlanması değil, herkesin devletin tanıdığı imkanlardan adaletli olarak yararlanmasıdır. Merak ediyorum bu kararname hazırlanırken Balıkesir Sanayi Odamızın düşünceleri alınmış mıdır? Demokratik katılımcı bir yönetim anlayışı bu gerektirir” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here