Aile konutu satılamaz, ipotek edilemez

0
593

ÖZEL HABER – Avukat Berkant Güngör, aile konutunun yasalarla koruma altına alındığını, bu konutun eş rızası olmadan satılamadığını ve ipotek edilemediğini söyledi. Güngör, “Aile konutu, eşlerden birinin onayı olmadan satılamıyor, satılırsa iptal ediliyor. Kira sözleşmeleri de eşin rızası olmadan feshedilemiyor. Ayrıca eşlerden biri borçluysa, aile konutunun haciz işlemine borçsuz eşin itiraz hakkı bulunuyor” dedi.

Balıkesir Barosu Avukatlarından Mehmet Berkant Güngör, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada aile konutunun yasalarla koruma altına alındığını, aile konutunun eş rızası olmadan satılamadığını, ipotek edilemediğini söyledi. Güngör, “Aile konutu, eşlerden birinin onayı olmadan satılamıyor, satılırsa iptal ediliyor. Kira sözleşmeleri de eşin rızası olmadan feshedilemiyor. Ayrıca eşlerden biri borçluysa, aile konutunun haciz işlemine borçsuz eşin itiraz hakkı bulunuyor” dedi.

“EŞİN RIZASINI ALMADAN TAŞINMAZ ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE DEVREDEMEZ”

Evlilik birliği içerisinde eşlerin barınma ve aile birliğini sürdürme gayesiyle birlikte yaşamlarını sürdürdükleri konut niteliğindeki taşınmazın ‘Aile Konutu’ olarak tanımlandığını söyleyen Güngör, “Evlilik birliği içerisinde, eşlerden birinin maliki olduğu taşınmazın aile konutu olarak kullanılması halinde malik olan eş, diğer eşin rızasını almadan taşınmazını üçüncü kişilere devredemez ve yine taşınmazı üzerindeki kullanma, yararlanma ve benzeri hakları tek başına sınırlayamaz” bilgisini verdi.

“KİRACILIKTA DA AİLE KONUTU HAKLARI KORUNUYOR”

Ev sahibi olunan durumların yanı sıra kiracılıkta da aile konutu haklarının korunduğunu anlatan Güngör, eşlerden biri tarafından aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda kiracının eşinin açıkça rızasını almadan kira sözleşmesini feshedemeyeceğini belirtti. Güngör, “Kiracının eşi, ev sahibine bildirimde bulunarak kira sözleşmesinin tarafı sıfatı kazanabilir. Bu durumda, ev sahibi sözleşmenin feshine dair bir bildirimi kiracı ile birlikte taraf sıfatı kazanan diğer eşe de yapmak zorundadır” diye konuştu.

EŞ RIZASI VURGUSU

Aile konutu olarak kullanılan taşınmaz malın maliki olmayan eşin, ilgili tapu kütüğüne başvurarak, taşınmaz kayıtlarına aile konutu olduğuna dair şerhin tescilini talep etme hakkına sahip olduğunu anlatan Güngör, bunun için malik olmayan eşin, nüfus cüzdanı, ikamet belgesi, vesikalık fotoğrafı, nüfus kayıt örneği ve evlilik   cüzdanı ile tapu müdürlüğüne başvurması gerektiğini söyledi.

Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne tescili için herhangi bir harç veya ücret alınmadığını anlatan M. Berkant Güngör, açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Tapu kayıtlarına işlenen bu şerh, malik olmayan eşin, yasal haklarını üçüncü kişilere karşı ileri sürebilmesine dair koruma sağlıyor. Buna karşın tapu kayıtlarına şerh işlenmemiş olsa dahi eşlerin aile konutuna dair yasal hakları baki.”

Güngör, eşlerden birinin diğer eşin rızası olmadan, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemeyeceğini, aile konutunu devredemeyeceğini, aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamayacağını belirterek, “Aile konutunun eşin rızası olmadan satılması halinde, onayı alınmayan eş, tapu iptali ve tescil davası açarak aile konutunun tapudaki devir işleminin iptalini isteyebilir. Öte yandan rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, dava açmak suretiyle hakimin müdahalesini talep edebilir” diye konuştu.

“SÜREKLİ OTURULMAYAN KONUTLAR AİLE KONUTU KAPSAMINA GİRMİYOR”

“Aile konutunun bir eşin borcundan dolayı haczettirilip satılmak istendiğinde borçlu olmayan eşin bunu engelleme ya da satışı iptal ettirme gibi bir imkanı bulunmuyordu” diyen Avukat Güngör, Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl aldığı kararla, aile konutuna haciz için diğer eşe de itiraz hakkı tanındığını belirtti.

Güngör, Anayasa Mahkemesi’nin kararında konutun sahibi olmayan eşin haciz işlemine itiraz etmesine imkan tanımayan uygulamanın, Anayasa’daki ‘aile hayatına saygı’ hakkının ihlali anlamına geldiğine dikkat çekildiğini vurguladı. Güngör, son olarak “Yazlık, dağ evi, ikinci, üçüncü ev gibi sürekli oturulmayan konutlar aile konutu kapsamına girmiyor” bilgisini verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here