Ak Parti Balıkesir Milletvekili Uygur: 28 Şubat ülkemizde derin izler bıraktı

0
124

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, 28 Şubat postmodern darbesinin yıldönümünde  açıklama yaptı. Uygur, ““28 Şubat süreci gibi antidemokratik süreçlerin ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.

28 Şubat’ın ülkemizde bu kadar derin izler bırakmasının sebebinin siyasi, askeri, ekonomik ve toplumsal anlamda birçok farklı boyutunun olması olduğunu kaydeden Milletvekili Uygur, “Türkiye tarihinde hem toplumsal hem de siyaset üzerinde derin izler bırakan 28 Şubat’ın üzerinden 24 yıl geçti. Askerin, medyanın, sivil toplum kuruluşlarının üçlü koalisyonu; korku senaryoları üreterek, milletimizin iradesiyle seçilerek gelen iktidarı asker eliyle yıktı. Refah Partisi kapatıldı, yöneticilerine siyasi yasak konuldu. Binlerce insanımız fişlendi, tasfiye edildi. Aziz milletimizin iradesine saygı duymayan vesayet odakları aynı zamanda ülkemizin çok büyük bir ekonomik kayba uğramasına, bedelinin de on yıllarca ödenmesine sebep oldular” dedi.

“BAŞÖRTÜLÜ OLARAK DERSE GİREMEDİK, OKUL BAHÇESİNDEN İÇERİ ALINMADIK”

Uygur, “28 Şubat Postmodern darbe sürecinde, suni bir gündem oluşturarak, adeta ülkemizin üzerine kara bir bulut gibi çökerek milletimize hem toplumsal hem siyasi hem ekonomik bir buhran yaşattılar. Özellikle başörtülü öğrenciler ağır bir baskı altına alındı. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak eğitimlerine devam etmek isteyen imam hatip ve üniversite öğrencilerinin okul kapıları yüzlerine kapandı. 28 Şubat’ta derslerine girmek isteyen başörtülü öğrenciler adeta terörist muamelesi gördü, binlercesi gözaltına alındı.

Ben de o dönemde İstanbul Üniversitesi‘nde Hukuk Fakültesinde okuyordum.  Bir sabah derslerimize girmek üzere üniversitemizin kapısına gittiğimizde başörtülü olarak okula giremeyeceğimiz söylendi. Bırakın derslere girmeyi, okulun bahçesinden bile içeri alınmadık. Rektör Kemal Alemdaroğlu ve yardımcısı Nur Serter öğrencileri ikna odalarına soktu ve okula başörtülü girmeyeceklerine dair taahhütnameyi zorla imzalattı. O dönemde ikna odalarıyla zulme uğramış çok arkadaşlarımız, kardeşlerimiz okulu bırakmak zorunda kaldılar. Ülkesine hizmet etmek isteyen, hayalleri olan bir nesle büyük travmalar yaşatıldı” dedi.

Milletvekili Belgin Uygur, o dönemde antidemokratik uygulamalarla birçok yasaklar ve engellemelerle karşılaştıklarını belirterek açıklamasına şöyle devam etti: “Sivil toplum kuruluşlarından İmam Hatiplere, bürokrasiden yargıya, her alanda insanlar fişlenmiş, ötekileştirilmiş ve tasfiye edilmiştir. Başörtülü olmak, muhafazakar kimliğe sahip olmak tasfiyenin aracı olarak kullanılmıştır. Eğitimli dindar kesimlerin insan kaynağı olarak görülen İmam Hatip ve İlahiyat Fakültelerine yönelik kararlar alınmıştır. İmam Hatiplerin orta kısımları kapatılmış, lise kısımlarına katsayı uygulaması getirilmiştir. Yine İlahiyat fakültelerinin öğrenci kontenjanları ise çok azaltılmıştır. Binlerce kamu personeli, öğrenci, öğretim görevlisi, asker fişlenmiş, disiplin cezası almış, görevine son verilmiştir.

Türkiye maalesef yakın tarihimizde darbelerden çok çekti. Demokrasiyi hazmedemeyen vesayet odakları, balans ayarı diyerek milli iradeyi baskı altına almaya çalıştılar. Ancak, 28 Şubat bin yıl sürecek diyen vesayet güçleri, 28 Şubat darbe girişiminden dört yıl sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan Ak Parti ile tasfiye edilmiştir. 20 yıl boyunca da milletimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 27 Nisan e-muhtırasına da, Gezi olaylarına da, 17/25 Aralık’a da, 15 Temmuz hain darbe girişimine de fırsat vermemiştir. Artık bu ülkede milletin iradesine karşı antidemokratik yöntemlerle operasyon çekmeye kalkışanlar karşısında 81 milyonu bulacaktır. Temennim, ülkemizin 28 Şubat süreci gibi antidemokratik süreçleri bir daha yaşamamasıdır.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here