Ak Parti depresyon ve kansere neden oluyor

0
40

CHP Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Ak Parti iktidarı döneminde vatandaşların daha fazla hasta olduğunu, daha fazla acil servise gittiğini, daha fazla depresyona girdiğini, daha fazla antidepresan ve sinir ilaçları kullandığını, daha fazla kanser olduğunu söyledi. Şahin, “Ak Parti sağlığa zararlı. Ak Parti depresyon ve kansere sebep olan faktörler arasında kabul edilebilir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Doktor Fikret Şahin, ekonomik koşulların ağırlaşması, vatandaşların yaşadığı geçim derdi ve gelecek kaygısının toplumun fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulmasına neden olduğunu söyledi. Şahin, “Sağlıkta yaşadığımız olumsuzluklar her geçen gün artmaktadır. Ak Parti’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihinden bu yana vatandaşlarımızın hastaneye başvuru sayısı, kişi başı hekime başvuru oranı, Acil servislere başvuru oranı, psikiyatri kliniklerine başvuru sayışı, kullanılan Antidepresan ilaç sayısı, kanserden ölüm oranı, çekilen MR, BT ve USG gibi görüntüleme oranları her yıl giderek artmıştır. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Sağlık Bakanlığı 2018 istatistikleri diğer araştırma ve verilerde bunu açık olarak görmekteyiz. 2002 yılında hastaneye başvuru sayısı 208 milyon 966 bin 49 iken bu sayı 2018 yılında yüzde 376 artarak 782 milyon 515 bin 204’re çıktı.

Dünya’nın en fazla hastaneye başvuran toplumu durumundayız. 2015’de Türkiye nüfusu 25015 yılında 78.7 milyon iken aynı yıl Acil Servise başvuranların sayısı 110 milyon 915 bin 408 kişi oldu. Dünya’da kendi nüfusundan fazla oranda acil servise başvuran tek ülkeyiz.

“HER BEŞ KİŞİDEN ÜÇÜ ANTEDEPRESAN KULLANIYOR”

Antidepresan kullanım oranındaki artış yüzde 393’e çıktı. Her 5 kişiden 3 kişi Antidepresan kullanıyor. Toplumun ruhsal sağlığının ekonomik refah ile doğrudan ilişkili olduğu, bir toplumda geçim koşulları ne kadar zorlaşırsa huzursuzluğun, endişenin, kaygıya bağlı olarak ruhsal sağlığın bozulmaya başladığı ve giderek tüm kamu sağlığını tehdit etmeye başladığı unutulmamalıdır. Kanserden ölüm oranları 2002 yılında yüzde 12 iken bu oran 2012’de yüzde 21’e yükseldi. Vesikalık fotoğraf gibi hemen hemen herkesin MR veya BT çekimi bulunuyor. Ak Parti iktidarı döneminde vatandaşlarımız daha fazla hasta olmuş, daha fazla acil servise gitmiş, daha fazla depresyona girmiş, daha fazla antidepresan ve sinir ilaçları kullanmış, daha fazla kanser olmuş, daha fazla radyasyon almıştır. Ak Parti iktidarı sağlığa zararlı. Ak Parti tıp literatüründe depresyon ve kansere neden olan faktörler arasında kabul edilebilir” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here