Akbaş, kardeş köy seçildi

0
47

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şubesi tarafından ikincisi düzenlenen ‘Hayat Yerelde Çözüm Yerelde’ adlı çalıştay, haftasonu SMMMO salonunda gerçekleştirildi. Çalıştayda atalık tohumların önemi vurgulandı. Atalık tohumların giderek yok olduğu ifade edildi. Tohum üretme ve geliştirme merkezlerinin kurularak, atalık tohumların korunması gerektiğinin altı çizildi.

‘Hayat Yerelde, Çözüm Yerelde’ temalı Çalıştayın moderatörlüğünü Can Suyu Yerel Tohum Grubu Başkanı Münevver Kepenek yaptı. Çalıştay’a TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Tüm Köy Sen Genel Sekreteri Sedat Başak ve İzmir Yerel Tohum Başkanı  Prof. Dr. Tayfun Özkaya katıldı.

Çalıştayda açılış konuşmasını yapan TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, başlattıkları ‘Kardeş Köy’ projesi hakkında bilgi verdi. Büyükışık, proje kapsamında Balya Akbaş Köyünün kardeş köy seçildiğini ve bu köyde atalık tohum yetiştireceklerini belirtti, yerli tohumun önemine dikkat çekti.

TARIM POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

Çalıştayda konuşan Tüm Köy Sen Genel Sekreteri Sedat Başak, Türkiye’deki tarım politikalarının günümüze kadar gelen süreci dinleyenlere anlattı.

Konuşmasında örgütlenmenin yerel tohumun önemine dikkat çeken Başak, Ak Parti hükümetinin tarım politikalarını eleştirdi.

Dünyada yarım asır sonra su ve tarımın büyük önem kazanacağını enerji savaşlarının ilerleyen süreçte tarım için yapılacağını söyleyen Başak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2. Dünya Savaşı sonrası gıda eksikliği ve korumacı tedbirleri ile üretimin arttırılması planlanıyordu. Amerika ve Avrupa Birliği, tarım politikaları ile ülkelerde iç pazar doyuma ulaştı, rekabet kızıştı. Serbestlik tartışmaları ile Dünya Ticaret Örgütü kuruldu. 1995 yılı itibariyle dünyada artık kararları bu örgüt vermeye başladı. Amerika, bir dönem Türkiye’yi DTÖ şikayet etti. Amerika sana pirinç satamıyorum ceza öde dedi ve ceza ödedik. GATT, DTÖ ve AB’nin bakıldığında bütün yasaları aynı. Özelleştirmenin önü aç, tarım desteğini azalt, kırsal kesim nüfusunu düşür ithalatın önündeki engeli kaldır, üretime kota getir. Dün ne yürüyorsa AKP ile ticaret ilişkileri bugün aynı şekilde yürüyor.

Mühür kimdeyse Süleyman o! Bugün gelinen noktada ithalatçı durumdayız. 11 dolardan mısır alıp 3 dolardan satıyoruz. Bunun adı yerli ve milli. 4 kilo mısır tohumu satıp 1 kilo tohum alıyoruz. Tohumla birlikte ilacı da bize satıyorlar. Tohum için para, tarım için para veriyoruz. Sağlık için tekrar para veriyoruz. Dünyadaki tohum pazarını yüzde 71’i 6 şirketin, tarım ilaçları ise 5 şirketin elinde. Üretim ise insanların ihtiyaçlarına göre ve doğaya uyumlu değil. Yerel çeşitliği koruyamazsak çeşit azalırken fiyat artacak. Kendinize yetecek kadar üretim yapmıyorsanız ülkeler arasındaki ilişkiler gereği ihtiyacınız yoksa da ithal ürünler almak zorunda kalırsınız. Biz güçlü olmadığımız sürece onların bize dayatacakları politikaları bu olacaktır. İşgal gizli. Bizdeki işgaller bond çanta ile oluyor. Hangi alanda imza atılıyorsa o alanda işgal yapılıyor. Sonuç itibariyle bize sözleşmeli tarım dayatılıyor. Aynı zamanda tarımda köleliği kabul etmiş oluyoruz. Bu sömürüye karşı örgütlenmek zorundayız. Kendi kendimizi yöneteceğimiz bir ülkeyi oluşturmalıyız. Dünyada örgütlüler ayakta kalabiliyor.”

YEREL ÜRETİM PAZARLARI VURGUSU

İzmir Yerel Tohum Başkanı Prof. Dr. Tayfun Özkaya’da konuşmasında yerel üretim ve yerel tüketime dikkat çekti. Birçok ilde yerel üretim pazarlarının olduğunu ifade eden Özkaya, bu pazarların faydalarından örnekler verdi. Yerel tohumu üretenlerin ayakta kalması için sürdürebilir bir ekonomiye ihtiyaç duyduklarını anlatan Özkaya, bunun için ise örgütlü mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

“YEREL TOHUMA SIRTIMIZI DÖNDÜK KÜSTÜRDÜK”

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, yaptığı konuşmada yerel seçimler ile yerel tohumların asında birbirine benzediğini söyledi.

Herkesin kendine özgür bir parti ve adayı olduğunu bölgelerinde buna benzer ürünleri olduğunu belirten Atalık, konuşmasında “Yerel tohuma sırtımızı döndük, küstürdük şimdi nasıl canlandırırız diye mücadele içine girdik. Mevzuatlarla da mücadele ediliyor. Nasıl yerel seçimlerde şehrin çocuğu diyerek adayımıza sahip çıkıyorsak yerel tohuma üvey evlat muamelesi yapmayacağız. Şirket tohumları kısa kullanımlık tohumlar. Bugün dünyada 120 tohum beslenme amaçlı ekiliyor.

Tarımsal biyolojinin azalmasını nedeni şirketler. 5 şirket tohum, ilaç ve 7,5 milyarın insanın açlığına, tokluğuna karar veriyor. GDO’lu tohumla kobay gibi insanları kullanıyorlar. Biyolojik çeşitlilik daraldı. İrlanda bir dönem sadece patatese bağlandılar. Temel gıdaları patates oldu. Ne kadar biyolojik çeşit yerel çeşit fazla olursa iklim değişikliğinde o kadar avantajı elimizde tutarız. Bugün ülkemizde tanzim satış noktaları kuruluyor. Geçen yıl gübrede yüzde 130 tarım ilacı yüzde 80 artış yaşandı. Buna çiftçinin maliyeti ve tüccarın sopası eklenince çiftçinin üretimi bırakmasına neden oldu. Küçük çiftçi için adımlar atılmalı. Üretici pazarı güzel bir düşünce. Üretici pazarların da Anadolu’nun çeşitli yerinde var fakat pazarlar boş. Bu yeri yapanlar çiftçiye kızıyorlar. Yer verdik gelip satmıyorlar diyorlar. Şimdi birde gençleri köye çekmek için 30 bin lira verip köye geri gönderiyorlar. Sorun 30 bin lira değil. Sorunlardan en önemlisi köylerdeki okullar kapatılmasıdır. Köylerde okullar kapanınca köyler terk edildi. Kimse para kazanmadığı işi önemsemez. Çiftçide para kazanmadığı ürüne özenmez buda sağlıksız olur. Çiftçimizin yüzünü güldürecek tarım politikalara şart. Yerel çeşitler geleceğimizi teminatı. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri yerel yönetimler olarak yerel ürünlere el atmadığı sürece başarı sağlayamazsınız” dedi.

“ÇÖZÜM, ÖZGÜR TOHUM OLAN ATALIK TOHUMDA”

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, TÜKODER olarak neden tohum meselesi ile ilgilendiklerini söyledi. Tüketicinin nitelikli, ucuz, besin değeri yüksek ürünlerle beslenmesi için mücadele ettiklerini ifade eden Koçal, çözüm tanzim satış noktalarında değil özgür tohum olan atalık tohumda olduğunu ifade etti ve yerli tohuma sahip çıkılmasını istedi.

Koçal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tüketici Dernekleri yaşamı ilgilendiren her konunun içinde vardır. Temel ihtiyaçlarının karşılanması hakkı evrensel bir haktır. 1970’de ABD yaptığı bir açıklama ile gıdanın kontrolü ile dünyayı kontrol edebileceğini duyurmuştu. Bugün gelinen süreçte tohumun önemini ve tohumun bağımsızlığını görüyoruz. Türkiye’ye tanzim satışlar geldi. Çözüm tanzim satış değildir. Çözüm tohumdadır. Tohumun satılmasından, gübresine maliyet girdisinin yüksekliği nedeniyle başlıyor sorun. Patentleme bir tarım politikası değildir. Türk tarımına dış müdahaledir. Türkiye kendi kendine yeter iken bugün samanı dahi ithal eder konuma geldik. 2005’ten buyana ekili oran yüzde 20 azalırken, nüfus 20 artmıştır. Bu tam ters işlemiş bir oran. Ürünlerin pahalı olması aslında burada yatıyor. Patentleme yabancı şirketlerin Türk tarımını esaret altına alması demektir. Tüketicinin güvenilir gıdaya nasıl ulaşır derken tohum yönetmeliği geldi. Bizim örgütlenmemiz lazım. Yerel çeşitler kamu malıdır. Biz bunlara sahip çıkmamamız lazım.” Çalıştay, soruların yanıtlanması ile sona erdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here