Akçay Sazlığı ve sulak alanında inceleme

0
108

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nda Balıkesir Valiliği tarafından görevlendirilen bir komisyonun inceleme yaptığı açıklandı.

Dernek yönetiminin de komisyon çalışmalarına dışarıdan katılarak görüş ve önerilerini ilettiklerini ve bu konuda hazırladıkları raporu komisyona verdiklerinin ifade edildiği açıklamada, “Komisyonda, Balıkesir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli parklar Burhaniye Şube Müdürlüğü, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Balıkesir DSİ Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi görevlileri ve Edremit Ziraat Odası Başkanlığı yer almakta idi.

Balıkesir Mahalli Sulak Alan Komisyonu son toplantısında Akçay  Sazlığı ve Sulak Alanı ile ilgili çalışma başlatılmasına karar vermişti. Komisyonun alanın mahalli/ulusal öneme haiz sulak alan olarak tescili için gerekli çalışmayı başlatmasını bekliyoruz. Hatırlanacağı üzere, Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’na yapılan moloz dökümü nedeniyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve dava açmıştık ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi moloz dökümünü durdurmuş ve meclis kararını da iptal etmişti.

Bu kez de Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı sınırları içinde kurulması planlanan Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne ait 1: 100 binlik Çevre Düzeni Planı ve 1: 1000 ve 1: 5000’lik imar planlarına karşı dava açmıştık. Dava dilekçemiz ilgili kurumlara gitmiş olmalı ki komisyon kurulması hızlandırılarak alanda inceleme yapılmasına karar verilmiş.

Bizler, yaşam savunucuları olarak, içinde bulunduğumuz iklim krizinde sulak alanların önemini bilerek bir karış dahi olsa sulak alanlarımızın yok edilmesine razı olmayacağız. Binlerce canlıya ev sahipliği yapan Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nı daha fazla koruyabilmek için, envanterde kayıtlı alanın sınırlarının daha da genişletilerek bir an önce mahalli/ulusal öneme haiz sulak olan olarak tescil edilmesini istiyoruz” denildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here