“Akıl ve bilim en gerçek kurtarıcıdır”

0
100

Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği’nin Öğretmen Okulları’nın açılışının 172., Köy Enstitülerinin kuruluşunun 80. yılı nedeniyle düzenlediği ‘Eğitim Neden Laik Olmalıdır’ konulu söyleşi İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç’ın katılımıyla Muhasebeciler Odası Salonu’nda gerçekleştirildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı (BAÇEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) , Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hacı Bektaşi Veli Derneği’nin desteğiyle Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) salonunda gerçekleştirilen etkinlik öncesi Cemil Kılıç, Cami ve Siyaset, İslam Bu, Kuran ile Aldatmak adlı kitaplarını imzaladı.

YKKED Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, açılışta yaptığı konuşmada; “İçinde bulunduğumuz dönem laik eğitime inananların, konuşan, düşünen, ülke sorunlarına çözüm üretenlerin suçlandığı dönemdir. Toplumumuzda akıl ve bilimin egemen olması, ‘gaflet, dalalet, hıyanet içinde olanları’ uyarmak için birlikteyiz. UNESCO’nun tüm dünyaya örnek gösterdiği okullarımız, yoksul ve kavruk birer Anadolu çocuğu iken adları ansiklopedilere geçmiş yazarlarımız, bize örnek olmuş düşünürlerimiz var. Onlardan biri olan Cemil Kılıç ile eğitim niçin laik olmalı konusunu konuşacağız. Kindar ve dindar nesil yetiştirme projesine karşı neler yapabileceğimizi konuşacağız” dedi.

Cemil Kılıç, ilgi ile izlenen söyleşide tüm dünyayı etkileyen Korona virüsüne de dikkat çekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözünü anımsatan Kılıç, “Bir ilahiyatçı olarak belirteyim ki, korona virüsü ve her çeşit hastalık konusunda dua ve dinsel telkin gibi şeylere değil, daima bilime güvenin, bilime uyun. Akıl ve bilim en gerçek kurtarıcıdır” dedi. Kılıç laiklik ve eğitim dışında dinle ilgili merak edilen bir çok soruyu da yanıtladı. YKKED Başkanı Orman, Kılıç’a ‘Savaştepe Köy Enstitülü Yıllar’ adlı kitabı hediye etti. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here