Akıl ve kaynak lazım

0
100

Son yılların aksine başarılı bir Ziraat Türkiye Kupası sezonu geçiren Balıkesirspor, Trabzonspor’a elenmesinin ardından çıktığı ilk lig maçında Eskişehirspor’u 3-1 mağlup ederek, aradaki puan farkını dokuza çıkardı.

Böylece ekonomik anlamda olmasa da sportif anlamda denizi geçmeyi başaran kırmızı-beyazlıların önünde bu manada dere kaldı. İnşallah, ekonomik anlamda da denizlerin ve derelerin aşıldığı günleri görmeye ömrümüz yeter.

Balıkesirspor’un son yıllardaki en büyük gelir kapısı olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi görüldüğüne göre yaklaşan yerel seçimler kulübün ekonomisi açısından da belirleyici olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Yücel Yılmaz ve İsmail Ok isimlerinin yarışacağını düşünürsek, çok da karamsar olmaya gerek yok…

Sonuçta AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Yücel Yılmaz’ın spor sevgisini ve Karesi Belediye Başkanlığı döneminde ilçenin sporuna kattığı ivmeyi biliyoruz. İYİ Parti ve Millet İttifakı adayı İsmail Ok’un daha önce Balıkesir Belediye Başkanı olduğu dönemde Balıkesirspor’a bakış açısı, kırmızı-beyazlı kulübü Süper Lig’e kadar taşımıştı.

O halde enseyi karartmayalım. Hangi aday Büyükşehir Belediye Başkanı olsa, Balıkesirspor, üvey evlat muamelesi görmeyecek demektir.

Ancak, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı kaynaklardan elde edilen gelir, Balıkesirspor’daki açığı kapatmaya yetmiyor.

Neden diyecek olursanız?

Spor Toto 1. Lig’de mücadele eden takımlar, sezonda ortalama 15-16 milyon lira gelir elde ediyor. Ancak orta seviyedeki bir takımın sezon maliyetleri ise 25-30 milyon aralığında değişiyor. İşte bu aradaki farkı kapatmak, kulüp yöneticilerini maharetine kalıyor.

Bunun için sponsor desteğine ihtiyaç var. Bunun için reklam gelirine ihtiyaç var. Bunun için Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ihtiyaç var…

Hele bir de Balıkesirspor gibi bir ara 40 milyon civarında olduğu söylenen, şimdilerde ise net rakamı bilmediğimiz eski bir borç varsa, bu saydıklarımdan çok fazlasına ihtiyaç olduğu da aşikar.

Yani bir taraftan eski borcu eritmeye, diğer taraftan gelir-gider arasındaki farkı kapatmaya çalışıyorsunuz. Hal böyle olunca da sonunda “Çabalama kaptan, ben gidemem” durumuna geliyorsunuz.

Bu nedenle 31 Mart’ta seçilecek Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe belediye başkanlarının, artık kulüp yöneticilerine sadece para kaynağı sağlamak yerine balık tutmasını öğretmesi gerekiyor.

Ancak balıkçılar iyi bilir ki iyi bir balık avı için iyi bir balık merasına ihtiyaç olur…

Spor kulüpleri için en iyi balık merasının, kalıcı gelir kaynağı sağlayacak alanlar olduğunu unutmamak lazım. Yıllardır, özellikle Balıkesirspor ve Bandırmaspor için dile getirilen kalıcı gelir kaynakları için artık adım atılması gerekiyor.

Ekonomik ihtiyaçlar, bu iki kulüple de sınırlı değil. Banvit var, Karesispor var, şehirde faaliyet gösteren 300’den fazla kulüp ve yüzlerce sporcu var.

Ama en önemlisi tüm bunlara çözüm için ortak akıla ihtiyaç var…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here