Akın akın geldiler, sahilde sabahladılar

0
12

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde, tatilciler başta Edremit, Ayvalık,  olmak üzere Erdek ve Marmara Avşa’ya akın etti. Tatil boyunca yaklaşık 1.5 milyon turist Balıkesir’e geldi. Otel ve pansiyonlarda yer bulamayan binlerce turist çadırlarda ve sahillerde sabahladı.

Balıkesir’de 9 günlük Kurban Bayram tatilinde tesislerdeki doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. Rezervasyon yaptırmadan yola çıkan çok sayıda tatilci kalacak yer bulamayınca, çadırlarda veya sahilde sabahladı.

Balıkesir’in ve ülkenin önemli turizm merkezlerinden  Akçay, Güre ve Altınoluk’ta Kurban Bayramı tatili nedeniyle tam doluluk yaşandı. Vatandaşlar plajlarda oturacak yer bulmakta zorlanırken, trafikte de uzun araç kuyrukları oluştu. Özellikle E-87 Karayolu’nun Altınoluk-Edremit arasındaki yaklaşık 30 kilometrelik bölümünde ulaşım aksadı.

Edremit Körfezi Turizm İşletmeciler Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, “Bölge hıncahınç dolu. Bayram öncesinde özellikle rica etmiştik, rezervasyon yapmadan gelmeyin diye. Bunu dikkate almayan bazı vatandaşlarımız açıkta kaldı. Bölgemiz yılın 12 ayı hizmet veren bir bölge. Kurban Bayramı’nda da inanılmaz bir yoğunluk yaşıyoruz. Genel olarak iç turizme hizmet eden bölgemizde büyükşehirlerden yoğun bir talep söz konusu oldu ve birçok misafirimiz açıkta kaldı” dedi.

AVŞA’YA 150 BİN KİŞİ GELDİ

Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası, Kurban Bayramı tatilinde dolup taştı. Denizi, kumu, güneşi ve gece eğlencesi ile özellikle İstanbulluların rağbet gösterdiği, otel ve pansiyonlarıyla 8 bin yatak kapasitesine sahip adaya 150 bin kişi geldi.

Avşa Adası’nda otellerde ve pansiyonlarda yer kalmadı. Kış aylarında 2 bin 500 kişinin yaşadığı adada, 150 bin kişi tatil yapıyor. Başta İDO ve Gestaş olmak üzere, Tekirdağ’dan kalkan feribotlar dolu geliyor, boş dönüyor.

ESNAF VE OTEL İŞLETMECİLERİ MEMNUN

Adada bulunan otel ve pansiyon işletmecileri de yabancı turistlerin de adayı tercih ettiğini ve bayram tatilindeki yoğunluktan memnun olduklarını söyledi.

İşletmeciler, Avşa Adası’nın ucuz bir tatil yöresi olarak görülmemesi gerektiğini, kendilerinin de en az diğer tatil yörelerindeki kadar kaliteli hizmet verdiklerini aktardı. Gece bazı tatilcilerin yer bulamadığı için sahilde yattığını da söyleyen otel işletmecileri Avşa’da tatil boyunca yiyecek sıkıntısının yaşanmaması için önlemlerini aldıklarını da sözlerine ekledi. Esnaf da satışların iki katına yaklaştığını kaydetti. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here