Akın: Neyin müjdesi?

0
44

CHP Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Bandırma’da müjde olarak duyurulan Eti Maden’in katı atık depolama tesislerinin kaldırılmasını meclis gündemine taşıdı. Akın, “Bandırma Ağıldere’deki şlam tesisleri kaldırılacak ve hatta millet bahçesi yapılacakmış. Peki, burası kapandı diyelim, yeni şlam tesislerini nereye kuracaklar? Neyin müjdesini veriyorlar?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ETİ MADEN) bor işletme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan katı atıkların depolandığı Bandırma Ağıldere Atık Barajı’nın kapatılacağını müjde olarak duyurulmasını; “Yine ayakları yere basmayan bir seçim vaadiyle karşı karşıyayız” diyerek değerlendirdi.

Akın, “Vaat ettiğiniz tesis zaten 2020 yılının Nisan ayında kaldırılıp alanı yeşillendirilecek. Bunu da Eti Maden yapmak zorunda. Protokol böyle. Uhdenizde olmayan bir işi yapacakmış gibi oya tahvil etmeye çalışmak size oy kazandırmaz” diye konuştu.

Akın, Bandırma’daki atık tesisleri ile ilgili konuyu meclis gündemine taşıyarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Akın önergesinde şu soruları sordu: “Bandırma Belediyesi ile ETİ MADEN arasında 1986 ve 2015 yıllarında imzalanan protokollere göre Bandırma Ağıldere’deki şlam (katı atık) tesisinin kapatılması ve ETİ MADEN tarafından yeşil alana dönüştürülerek Bandırma Belediyesi’ne bırakılması söz konusudur. ETİ MADEN Bandırma Ağıldere’yi protokolde belirlenen sürede terk edecek mi? ETİ MADEN Bandırma Ağıldere’deki şlam tesislerini kapattıktan sonra yeni şlam tesislerini nereye taşımayı planlamaktadır? Bandırma’nın hangi mahallesine Ağıldere’deki gibi bir şlam depolama tesisi yapılacaktır? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şlam tesisleri için hangi izinleri vermiştir? ÇED raporu ile hangi girişimlerde bulunulmuş ve nasıl sonuçlanmıştır?” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here