Akın: Vatandaş can derdinde, EPDK fatura

0
47

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında elektrik ve doğal gazda üç ay süreyle kıyasen fatura düzenlemesine tepki gösterdi. Akın, “EPDK bu yöntem ile ne vatandaşı ne çalışanları virüsten koruyor. Korunan ve tek kollanan 72 doğalgaz ve 21 de elektrik şirketi. Vatandaşı ve çalışanları korumanın tek yolu doğalgaz ve elektriğin ücretsiz verilmesidir. Böylelikle fatura kesmek gibi bir zahmete de katlanılmaz. Vatandaş can derdinde EPDK fatura” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla sayaç okumalarında yeni düzenleme yapmasının bir koruma önlemi olarak değerlendirilemeyeceğini, kıyasen fatura düzenlemesi yerine vatandaşlara elektrik ve doğalgazın salgın tehlikesi geçene kadar ücretsiz olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Akın, kıyasen fatura düzenlenmesinin vatandaşların hatta sektör çalışanlarının mağduriyetine yol açacak bir uygulama olduğuna dikkat çekti. “Karantina bölgelerinde salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında 3 aylık bir erteleme öngörmüşler. Elbette virüs ile mücadeleye kimsenin bir itirazı yok. Sektör çalışanlarını ve tüketicilerin korunmasını amaçladıklarını ifade ediyorlar. Buna gerçekten inanmak isterdik. Ama inanmak çok zor. Eğer gerçekten çalışanları ve tüketicileri korumak gibi amaç varsa, elektrik ve doğalgaz vatandaşlara ücretsiz verilir. Bu durumda kıyasen fatura uygulamasına gerek de kalmayacaktır. Fakat amaç 72 doğalgaz 21 de elektrik şirketini koruyup kollamak ise vatandaşı ve çalışanları mağdur edecek karara imza atarsınız. İnsanlar çalışamıyor, işe gidemiyor, dükkanını açamıyor, kirayı ödeyemiyor, elinde bir geliri yok. Allah aşkına nasıl ödeyecek faturaları? Sanayici üretim yapamıyor, işletmeler kapalı. 2 yıllık ortalama alınarak vatandaştan 3 ayın parasını alacaklar. Vatandaş canının derdine düşmüş ama EPDK ‘faturalar ödensin de nasıl ödenirse ödensin’ diye düşünerek kararlar alıyor ”diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here