AKOB: Bu karar, siyasi bir karardır

0
88

Balıkesir Barosu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası’ndan oluşan Balıkesir Akademik Odalar Birliği (AKOB) yöneticileri tarafından Tabip Odası salonunda düzenlenen basın açıklamasında Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı kınandı. Vatandaşlara demokrasiye daha güçlü biçimde sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Basın açıklaması AKOB Dönem Sözcüsü SMMMO Başkanı Metin Yalçın tarafından yapıldı. Yalçın açıklamasında; 31 Mart’ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinin, 6 Mayıs’ta Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildiğini hatırlattı.

Mevcut siyasi otoritenin bakanlıkları gözetiminde Yüksek Seçim Kurulu adına seçimleri yürütmekle görevli İlçe Seçim Kurulları tarafından oluşturulan sandık kurullarının, gerekçe gösterilerek verilen iptal kararının, sandığa yansıyan halk iradesinin gasp edilmesi olarak niteleyen Yalçın, “Tüm ülkenin hatta dünyanın anlayamadığı noktada aynı kurullar gözetiminde aynı zarfa atılan oy pusulalarından yalnızca büyükşehir Belediye başkanlığına ait tercihin iptali ve yenilenmesi  kararıdır. Bu haliyle bu karar ne demokrasi gereğidir, ne hukuk gereğidir siyasi bir karardır” dedi.

“HALKIN HAFIZASINDAN ASLA SİLİNMEYECEK”

7 Haziran seçimlerinde de yaşanan “Sandığı koyan seçilinceye kadar seçim yapılır” tehlikeli mesajını veren bu kararın, 100 yıllık Cumhuriyet deneyimi ve demokrasi mücadelesini inkarı olarak addeden Yalçın, açıklamasında şu hususlara yer verdi:

“İstanbul halkının iradesini yok sayarak demokrasi tarihimizin en kara lekelerinden biri olarak kayıtlara geçen ve toplum değerleri ile ortalama  akılla alay eden bu kararı şiddetle kınıyoruz! Bu karar, Türkiye’deki tüm yargı organları gibi, Yüksek Seçim Kurulunun da siyasallaştığını, göstermiştir. Halkın huzur ve güven içinde yaşamasının en büyük teminatı olan hukuk sistemini işlemez, yargı organlarını güvenilmez hale getirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz. Yıllardır sandığı dilinden düşürmeyenlerin, seçmen iradesine tahammül edemediği net biçimde açığa çıkmıştır. Kaynakları tehlikeye düşen yandaş medyanın iftira ve yalanlarının sınırı olmadığını net biçimde görmekteyiz. Bütün bunlar halkın hafızasından asla silinmeyecektir. Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır. Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu ülke halkından ve mücadele geleneğinden umudumuzu asla kesmeyeceğiz. Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız!” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here