Alkan: Kaybedecek vaktimiz yok!

0
87

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Balıkesir tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı. Alkan, “Balıkesir tarım ve hayvancılığının kaybedecek vakti yok.   Balıkesir sahip olduğu gıda, tarım ve hayvancılık potansiyeli ile hedeflenen 2023 vizyonuna en üst seviyede katkı sağlayacak illerden biri. İl Müdürlüğü olarak ilimiz vizyonuna katkı sağlayacak projeleri Bakanlığımızın da yardımlarıyla desteklemeye hazırız. Bunun içinde, yarın geç olmadan, gün bu gün, vakit proje vaktidir” dedi.

Balıkesir’in yeni İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile değerlendirme toplantısı yaptı.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şehit Ramazan Konuş toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Balıkesir tarım ve hayvancılığının geleceği masaya yatırıldı.

Tarım ve hayvancılık yatırımlarında doğru adresin Balıkesir olduğunu vurgulayan İl Müdürü Erkan Alkan, “Balıkesir tarıma elverişli toprağı, tecrübeli ve çalışkan çiftçileriyle tarımın her dalında söz sahibi illerden biri. Sürdürülebilir tarımın temeli, kırsal alanda üretim yapan çiftçilerin bulundukları yerlerde faaliyetlerine devam edebilmelerine, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin karşılanmasına, ekonomik faaliyetlerinin geliştirilmesine, yerel potansiyelin değerlendirilmesine, doğal ve kültürel varlıkların korunmasına bağlı. Tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok tarımsal ürün ilimizin geniş ve verimli topraklarında yetiştirilmekte olup, Balıkesir tarıma dayalı sanayi yatırımları için önemli fırsatlar sunmaktadır.

“PROJELERE İHTİYACIMIZ VAR”

Tarımın bereketlendiği şehir Balıkesir’i, bulunduğu noktadan daha ileriye taşımakla birlikte rekabet edilebilirliği sağlamak ve kaynaklarımızı etkin kullanmak için yeni projelere ihtiyacımız var. Balıkesir sahip olduğu gıda, tarım ve hayvancılık potansiyeli ile hedeflenen 2023 vizyonuna en üst seviyede katkı sağlayacak illerden biri konumundadır.

İl Müdürlüğü olarak ilimiz vizyonuna katkı sağlayacak projelere Bakanlığımızın da yardımlarıyla desteklemeye hazırız. Bunun içinde, yarın geç olmadan, gün bu gün, vakit proje vaktidir” dedi.

Toplantıya hayvancılık konusunda faaliyet gösteren yetiştirici birlikleri, üretici birlikleri ve kooperatif başkanları katıldı. Toplantıda Manyas Kelle Peyniri Üretim İşletmesi kurulumu, Arıcılık İşletme Tesisi kurulumu, Damızlık Koç Üretim Tesisi kurulumu ve Balıkesir Kuzusu ile ilgili damızlık koç üretim projesi gibi bölgeye katma değer oluşturacak, markalaşmanın önünü açacak projeler ön plana çıktı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here