Altıeylül’de korona seferberliği

0
45

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen korona virüsün Türkiye’de ilk görüldüğü andan itibaren önlemler almaya başlayan Altıeylül Belediyesi ilçe genelinde tam anlamıyla seferberlik ilan etti.

Altıeylül Belediyesi olarak tüm birimleriyle korona virüs ile mücadele ettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Hasan Avcı, çok mecbur kalmadıkça vatandaşların dışarı çıkmamalarını istedi.

Avcı, “Yerel yönetimler olarak biz üzerimize düşeni yapıyor, ilçemiz genelinde alınabilecek tüm tedbirleri alıyoruz. Önlem amaçlı kapatılan işyerlerinin denetimini yapıyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda herhangi bir aksaklık görürlerse 444 06 09 nolu hatta ve 0 533 154 01 01 nolu whatsapp hattımıza başvurabilirler. Devletin tüm kurumları büyük bir uyum içinde koordineli bir şekilde görev başında. Korona virüs mücadelemiz yanında belediyemizin diğer hizmetlerini de aksatmadan sürdürme gayreti içindeyiz” dedi.

KAMUYA AÇIK ALANLAR VE BİNALAR DEZENFEKTE EDİLİYOR

Türkiye’de ilk vakanın tespit edilmesinin hemen ardından kamuya açık alanlarda dezenfekte ve ilaçlama faaliyetlerine başladıklarını ifade eden Avcı, 17 ayrı özel ekiple gece gündüz korona virüs mücadelesini sürdürdüklerini söyledi.

Avcı, “Kamusal açık alanların dezenfekte çalışmaları için özel ekipler kurduk. Altı ayrı ekip sahada gece gündüz demeden dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Merkez ve kırsal mahallelerimizde bulunan tüm park ve bahçelerin ve bu alanlardaki tüm (Semt spor sahaları, çocuk oyun gurupları, fitnes spor aletleri, oturma bankları) ekipmanların dezenfekte çalışmaları belirli periyotlarla yapılıyor. Yine hem merkez hem kırsal mahallelerimizde bulunan, muhtarlık binaları, sağlık ocakları, eczaneler, ibadethaneler, okullar, belediyemiz ana hizmet binası ve diğer hizmet binalarımız, cadde ve sokaklar, ATM’ler, şüpheli hasta taşıyan 112 ambulansları, kamu araçları, öznesi insan olup risk yaratabilecek tüm alanlarda dezenfekte ve ilaçlama çalışmalarımızı büyük bir özveriyle gerçekleştirdik” dedi.

BELEDİYE KİRACILARINDAN GEÇİCİ BİR SÜRE KİRA ALINMAYACAK

Milletçe birlik ve ihtiyaç sahiplerine destek olunması gereken bir dönemde olduklarını kaydeden Hasan Avcı, Altıeylül Belediyesine ait olan işyerlerinden geçici olarak kira alınmayacağını bildirdi.

Avcı, “Belediyemiz tarafından kiraya verilen işyerlerinde kiracı olarak faaliyet gösteren işletmecilerden risk süreci boyunca faaliyetlerine devam edemediği dönemlere ilişkin kira bedellerinin alınmaması/ötelenmesi konularında gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Nikah hizmetlerinde de değişikliğe gittik. Belediyemiz nikah salonu evlendirme işlemlerimiz devam ediyor. Tedbir amaçlı olarak nikah sırasında evlenecek olan çiftin yanına resmi olarak gerekli olan iki nikah şahidi dışında misafir kabul etmiyoruz. Nikah salonumuz düzenli olarak her nikah sonrası dezenfekte edilmektedir” diye konuştu.

ALGEM VEFA TİMİ SAHADA

Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir Valiliği’nin önderliğinde kurulan Vefa Timi ile koordineli olarak yürütülen 65 yaş üzeri, ihtiyaç sahibi ve kronik rahatsızlığı olup evden çıkmaları sakıncalı olan vatandaşlar için Altıeylül Gelişim Merkezi (ALGEM) ekipleriyle çalışmaların devam ettiğini söyledi. Belediye Başkanı Avcı, özellikle ihtiyaç sahibi olmamasına rağmen gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım ulaşmasına engel olan vatandaşları vicdanlarına bıraktıklarını söyledi.

Avcı, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir mantığıyla hareket ediyoruz. Bizleri arayıp ihtiyaç sahibi olduğunu beyan eden vatandaşlarımızın evlerine gidip ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. 65 yaş üzeri olup alış verişini karşılayacak kimsesi olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için ALGEM ekiplerimiz haftanın 7 günü görev başındalar. Ne yazık ki bu durumu suistimal eden vatandaşlarımız da var. İhtiyaç sahibi olmadıkları halde bizi arayıp ekiplerimizin gerçek ihtiyaç sahiplerine ayıracakları zamanı harcıyorlar. Bu durum bizleri çok üzüyor” dedi.

PAZAR YERLERİNDE YENİ ÖNLEMLER

Koronavirüs ile mücadele kapsamında özellikle vatandaşın bir arada alış veriş yapmak zorunda olduğu pazar yerlerinde de bir dizi önlemler aldıklarını söyleyen Avcı şunları söyledi: “Özellikle Pazar yerleri koronavirüsün dağılımı noktasında büyük risk oluşturan yerler. Son alınan önlemler dahilinde esnaflarımız arasında mesafeyi arttırdık. Sadece gıda üzerine satış yapan esnaflarımız ile Pazar kuruluyor. Son olarak ilçemizin büyük pazarı olan Cumartesi Pazarı’nın daha kontrollü hale getirilmesi ve vatandaşın Pazar yerine yığılmasını önleme amacıyla Büyükşehir Belediyemizden Kurtdereli Spor Salonu karşısındaki açık otopark alanını rica ettik. Sağ olsun Yücel Yılmaz başkanımız bu konuya duyarlı bir şekilde yaklaşıp önerimizi kabul etti.  Cumartesi pazarında giriş çıkışlar kontrollü hale gelecek. Esnaf-vatandaş sağlığı konusunda azami olarak riskleri ortadan kaldırmış olacağız. Elbette vatandaşlarımızın da tedbirli olarak alış verişe çıkmasını rica ediyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığı için bizler 7/24 görev başındayız. Vatandaşlarımızı da aynı bilinçle önce kendi sonra sevdikleri ve diğer insanların sağlığı için bilinçli hareket etmeye, çevrelerinde bulunan ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye davet ediyorum. İmkânı olan vatandaşlarımız Cumhurbaşkanımızın başlattığı milli dayanışma kampanyasına da destek olarak birçok ihtiyaç sahibinde yardım elini uzatmış olacaktır. Bu kampanya ile toplanan paralar illere aktarılacak ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlanacak. İnanıyorum ki milletçe birlik ve beraberlik içinde en az hasarla bu illetten kurtulacağız. Süreç bizim elimizde. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayıp evde kalarak sürece yön vereceğiz.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here