“Altın, her zaman güvenli liman”

0
34

Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan artışla birlikte sahte altına karşı vatandaşları uyaran Kuyumcu Recai Gürcan, “Altın fiyatlarındaki aşırı yükselme sebebiyle hem hediye hem de yatırım amaçlı olarak yoğun şekilde altına aşırı bir talep var. Altın fiyatı yükselince dolandırıcılar piyasaya sahte altın sürmekte gecikmiyor. Vatandaşlarımız altın alırken ve bozdururken çok titiz davranmalı. Özellikle bu dönemde internet üzerinden taksitle altın almak oldukça riskli. Hediyelik altın alanların ve altına yatırım yaparak birikim yapanların hayal kırıklığına uğramaması için bilinir ve güvenilir Kuyumcu esnafından alışveriş yapılmalı” dedi.

“ALTIN REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR”

Altın alışverişinin güvenilir ve bilinir esnaftan yapılması gerektiğini söyleyen Gürcan, “Her yıl düğün sezonunun başlamasıyla birlikte özellikle gram altına ve çeyrek altın olan talep artıyor. Ancak altın fiyatları geçen yılın Ağustos ayına göre rekor üstüne rekor kırdı” diye konuştu.

“VATANDAŞLAR, HEDİYELİK ALTIN ALIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLMALI”

Bir yılda altın fiyatının artış gösterdiğini söyleyen Gürcan, bunu fırsat bilen sahtekârların yine iş başına geçebileceklerine dikkat çekti. Gürcan, “Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek uzmanlık gerektirdiği için vatandaşlarımız altın alışverişi yaparken çok dikkatli olmalı. Altın satın alırken de bozdururken de bildikleri ve güvendikleri kuyumcu esnafını tercih etmeli” şeklinde konuştu.

“EN ÇOK GRAM VE ÇEYREK ALTIN TERCİH EDİLİYOR”

Ülkemizin sosyal ve kültürel yapısı gereği dünyada kişi başına en fazla altın satın alan ülkeler arasında başı çektiğini ifade eden Gürcan, “Düğünlerde en çok gram ve çeyrek altın tercih edilirken vatandaşlarımız yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını ve beşi bir yerde gibi altınları daha çok yatırım amaçlı kullanıyor. Düğünlerin yaz aylarında yoğunlaşmasıyla vatandaşlarımız hediyelik altın alırken çok dikkatli olmalı. Daha önce alışveriş yaptıkları, bildikleri ve güvendikleri kuyumcu esnafını tercih etmeli” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here