Ambulans YOK, Sıkıntı ÇOK

0
2

Balıkesir Süper Amatör Lig’in ardından hafta sonu oynanan karşılaşmalarla start alan 1. Amatör Küme müsabakalarına ev sahipliği yapan Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nde yaşanan sorunların fazlalığı can sıkıyor. Sakatlık yaşayan oyunculara yapılan müdahalenin yetersizliği ve tesiste ambulans bulunmaması ise herkesin tepkisine sebep oldu.

Balıkesir’de uzun yıllardır amatör futbol karşılaşmalarına ev sahipliği yapan Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri, Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Küme müsabakalarının başlamasıyla birlikte, maç günlerinde büyük yoğunluğa sahip oluyor.

PROBLEMLER, ULAŞIM SORUNUYLA BAŞLIYOR

Sporseverlerin ilgisinin daha fazla olması beklenirken, Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ne ulaşım, özellikle Pazar günleri ilk problem olarak karşınıza çıkıyor. Çünkü tesis güzergahına çalışan Balıkesir Toplu Taşıma’ya ait D1A sefer sayılı araç, Pazar günleri çalışmıyor.

Bu durumda sporseverlere tek seçenek olarak tesis civarındaki kırsal mahallelerin toplu taşıma araçları kalıyor. Ancak o istikamete çalışan araçların tamamı, saatte 1 kez hareket ediyor. Aracı kaçırdığınız takdirde 1 saat beklemekten başka çareniz kalmıyor.

Diyelim ki ulaşım sorununu çözdünüz ve Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ne ulaştınız bu defa da taraftarı olduğunuz takımın veya sahada gördüğünüz bir başka genç oyuncunun sakatlık yaşamaması için dua etmek zorundasınız.

ÇARE; OKUNMUŞ SU

Sahalarda yaşanan sakatlıklara ilk müdahaleyi yapan ve büyük çoğunluğu öğrenci olan görevlilerin bilgi ve tecrübesi yetersiz kalıyor. Taşıdıkları ilk yardım çantalarındaki en büyük yardımcıları, ‘Okunmuş Su’ olmaktan öteye geçmiyor.

Oyuncunun sakatlığı ciddi ve acil olarak hastaneye ulaştırılması gerekiyor ise işler tamamen karışıyor. Her nedense tesise bir türlü getirilemeyen ve karşılaşmalar esnasında hazır bulundurulamayan ambulansın gelebilmesi için 112’nin aranması gerekiyor. Bir süre, kimin arayacağı belirsizliği yaşandıktan sonra, aramayı akıl edenler, bu defa telefonun karşı tarafındaki görevlinin sorularını cevaplamak zorunda kalıyor.

Nitekim, Pazar günü Ali Hikmet paşa Spor Tesisleri 4 Nolu Saha’da oynanan Nergizspor-Uğur Grup Çayırhisarspor karşılaşmasının 43. dakikasında yeşil-siyahlı takımın oyuncusu Ömer Dayı, ciddi bir sakatlık yaşadı. Genç oyuncu dakikalarca acı içerisinde yerde kıvrandı.

Ona müdahale eden sağlık görevlisinin çaresizliği gözlerinden okunuyordu ama yapabileceği bir şey yoktu. Balıkesirspor Baltok Sağlık Ekibi’nden Evrim Zincidi, maçın hakeminin izniyle oyuncuya yardım etti ve oyuncu, diğer oyuncuların kucağında saha dışarısına alındı.

AMBULANS GELMEMESİNİN SEBEBİ ÜCRET Mİ?

İşte o anda tüm gözler, ambulans aradı ama ara ki bulasın. Bu görüntüler, aynı gün içerinde 3-4 kez daha yaşandı. Oyuncular, özel araçlarla çok sağlıklı olmayan şartlar içerisinde hastanelere ulaştırıldı. Bu tablo ise oyuncuları, teknik adam ve yöneticileri olduğu kadar sporseverleri de isyan ettirdi. Sporseverler, “Bizim vergilerimizle alınan ambulansı, bizim vergilerimizle maaşları ödenen sağlık personelini sahalara getirmek için aramızda para mı toplayalım?” diyerek, yaşanan duruma tepki gösterdi.

KORİDORU KİMSE KULLANMIYOR

Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nde yaşanan sorunlar bunlar bitmiyor. Tesiste yer alan 1 ve 2 Nolu sahaların arasına panel çit uygulanarak yapılan koridor, çitlere temas eden kişileri yaralamaktan öteye bir işe yaramıyor.

Bu alandan geçmek durumunda olan kişilerin, oluşturulan koridora doğru şekilde yönlendirilememesi, 4 Nolu Saha’da karşılaşması olan takımların oyuncu ve yetkililerinin koridor yerine yedek kulübeleri ile sahaların arasındaki alanı kullanması ve bazı kişilerin hakem soyunma odalarının da bulunduğu idari binanın civarından karşılaşma izleme alışkanlığından vazgeçmemesi, yaşanan kargaşanın devam etmesine sebep oluyor.

Koridor oluşturma çalışmaları esnasında kaldırılan görevlilerin kullandığı kulübelerin yerine yenisi yapılmadığı için sahaların güvenliği sağlayan polis memurları ve diğer görevliler, ne yapacağını şaşırıyor. Yaz aylarında güneş, kış aylarında soğuk ve yağıştan korunma ihtiyacı kaçınılmaz olan görevlilerin bu durumunun yapılan işlemler esnasında göz ardı edilmesi ise kafaları karıştırıyor.

YENİ SOYUNMA ODALARI NE OLDU?

Yaklaşık 40 yıl önceki şartlarda yapılan ve fiziksel olarak uygunluğunu çoktan yitiren sporcu soyunma odalarının durumu ise içler acısı. 2017-2018 Sezonu’nun tamamlanmasının ardından kale arkalarına yapılacağı söylenen 8 soyunma odası projesinin rafa kalkmasına üzülen oyuncu ve takım yetkilileri, “Mevcut soyunma odalarının tadilatı neden yapılmadı” sorusunu sormak geri duramıyor.

ÇAĞDIŞI SKORBOARDLAR

Tüm bu sorunların yanı sıra Balıkesirspor Baltok U21 Takımı’nın müsabakalarını oynadığı 3 Nolu Saha ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen Spor Toto Gelişim Ligleri karşılaşmalarına ev sahipliği yapan 2 Nolu Saha’nın skorboardlarının çağdışı görüntüsü ise misafir takımlar ve onların taraftarları gözünde kötü bir Balıkesir imajı bırakmaya yetiyor. Özel Haber: İrfan DUROĞLU

FOTO ALTLARI:

O1- Uzun süre sahada tedavi gören Uğur Grup Çayırhisarsporlu Ömer Dayı, her iki takım oyuncularının kucağında dışarıya alındı.

02- 1 ve 2 Nolu sahaların arasına oluşturulan koridorun kullanılmaması bu görüntülere sebep oldu.

03- Bu skorboardlar, spor şehri olma çabasındaki Balıkesir’e yakışmıyor.

04- Oyunculara müdahale eden sağlık görevlilerin çabası, ilk yardım çantalarındaki malzemelerin yetersizliği nedeniyle sonuçsuz kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here