Anlat Bakalım

0
98

Balıkesirspor’da Cuma günü yapılması gereken kongre, başta kulübün başkanı ve yöneticileri olmak üzere katılım sağlanmaması nedeniyle, yasal olarak bir hafta ertelendi.

Bizim ülkemizde gelenek haline gelen ikinci toplantı gününde toplanma alışkanlığı, bir yerde tekrarlandı. Ancak ilk toplantıda alışık olmadığımız durum, Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı ve şimdilerde sayısını çok da bilmediğimiz yöneticilerin yanı sıra üye listesinin de ortalarda olmamasıydı.

Bir düğün yapıyorsunuz ve düğün sahipleri düğün salonuna gelmiyor. Gelmediği gibi aynı saatlerde sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla da tüy dikmeye devam ediyor.

Kırmızı-beyazlı camiaya yapılan bu ayıbı dile getirdikten sonra kongre sürecine bakacak olursak ortada aday da yok.

Mevcut Başkan Dağlı’nın “Şirket olursa aday olurum” söylemelerinin dışında, basında ismi zikredilen Ümit Arslan da herhangi bir adaylık açıklaması yapmadı.

Şirket” demişken; Başkan Dağlı, kaç aydır nasıl bir şirket yapılanması düşündüklerini keşke anlatsaydı. Şirket olmanın avantajlarını ortaya koysaydı da “Balıkesirspor’u satacaklar” dedirtmeseydi.

Bir defa şunu bilmekte fayda var şirket de olsanız, dernek de olsanız, işin başı ehil olmadıktan sonra sonuç değişmiyor. Şirket oldunuz diye borçlardan kurtulup, her şeye sıfırdan başlamıyorsunuz.

Öyle olsaydı, Türkiye’de ilk şirketleşen Malatyaspor, tasfiye edilmezdi. Çanakkale Dardanelspor ve Karşıyaka, iflas etmezdi. Adanaspor, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmezdi. Vanspor, kapıya kilit vurmazdı. Göztepe, Aliağa Belediyespor ile malum ilişkiye girmek zorunda kalmazdı.

Her işte, her projede olduğu gibi doğru bir yönetim tarzı sergilemiyorsanız, tüm dünyada kabul gören doğru hamleleri yapmak yerine, kapalı kapılar ardından farklı pazarlıkların içine giriyorsanız, batarsınız.

Son dönemde Başkan Dağlı’nın sıkça dillendirdiği ‘Şirket’ oluşumu 3-5 günde olmaz. Gerekli çalışmalarınızı yapar, nasıl bir şirket yapısı planladığınızı Balıkesirspor camiasına anlatırsınız. Gelebilecek eleştiri ve öneriler doğrultusunda gerekli değişiklikleri yaparsınız. Sonra da üyelerin karşısına çıkıp, yetki istersiniz.

Son sözü 54 yıllık şanlı maziye sahip Balıkesirspor’un gerçek sahipleri söyler…

Size inanıp, güvenirlerse, “Buyur kardeşim, yap” derler. İşin içinde bir çakallık olduğunu sezerlerse de sizi bir dünya “HAYIR” ile uğurlarlar. Siz de başınızı öne eğip gidersiniz. Sonra aday olur musunuz, olmaz mısınız? Yoksa bir daha ne kulübün, ne de stadın önünden mi geçmezsiniz? Onu ben bilmem…

Bildiğim bir şey varsa, o da Başkan Dağlı’nın şirket hikayesinden önce anlatması gereken şeyler olduğudur.

Mesela, geçtiğimiz yıl birlikte yola çıktığı yönetici arkadaşlarının neden birer birer yanından ayrıldığını anlatabilir.

Sezon başında son dakika transferlerinin nasıl ve kimin aracılığıyla yapıldığını anlatabilir.

Devre arasında takımın birçok oyuncusunun takımdan ayrılmasına neden engel olunmadığını anlatabilir.

Hadise Konseri ve forma gecesinin bilinmeyenlerini anlatabilir.

Oldu-bittiye getirilen Rahmi Anıl Başaran transferinin içyüzünü anlatabilir.

Balıkesirspor’un kurtuluşunun neden Adana Demirspor’un Süper Lig’e yükselmesine bağlı olduğunu anlatabilir.

Yeni sezon öncesi, olası transfer engeline karşı, mevcut oyunculardan hangileri ile sözleşme yenilendiğini anlatabilir.

Geçtiğimiz yıl 30 milyonlarda olan borcun nasıl 50 milyonlara çıktığını anlatabilir.

Göreve geldiğinde işine son verdiği teknik adam ve personellerin yanı sıra oyuncuların alacaklarını ödeyip, ödemediğini anlatabilir.

Başkan anlatırsa dinleriz. Hem de sabaha kadar dinleriz. İkna olursak da şirket mevzusunu konuşmaya başlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here