Antartika’ya ikinci bilim seferi

0
195

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi’ uğurlama törenine katıldı. Törende, İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi kapsamında araştırmacı olarak Antarktika’ya gidecek ekipte yer alan Balıkesir Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kılıç’ın da aralarında yer aldığı bilim heyeti ve ilgili üniversitelerin yöneticileri yer aldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Antarktika’ya 2. bilim seferini yapacak Bilim Heyetini bakanlıkta kabul etti. Ekibe başarılar dileyen Bakan Özlü, ikinci seferde bilim üssünün fizibilite çalışmalarının tamamlanacağını ve Ulusal Kutup Programı çerçevesinde, çeşitli bilimsel çalışmalara imza atılacağını söyledi.

İkinci Antarktika Seferinin liderliğini, kadın bilim insanı Doç. Dr. Burcu Özsoy’un yapacağını belirten Özlü, sözlerine şöyle devam etti: “Antarktika Kıtası, 1 Aralık 1959 tarihinde imzalanan Antarktika Antlaşması ile yönetilmektedir. Antarktika Antlaşması’na bugün itibari ile 53 ülke taraf olup, bunların 29’u danışman, 24’ü danışman olmayan, gözlemci ülke statüsündedir. Türkiye, şimdilik gözlemci ülkedir. Şimdilik diyorum, çünkü bilimsel seferlerimizden ve bilimsel çalışmalarımızın ardından, biz de danışman ülke statüsü elde edeceğiz.”

Antarktika’da yapılacak bilimsel çalışmaların yol haritası niteliğindeki ‘Ulusal Kutup Bilim Programı’nın yaklaşık 40 farklı kurumdan, 100 civarında katılımcının katkılarıyla hazırlandığını hatırlatan Bakan Faruk Özlü; programın, yer bilimleri, fiziki bilimler, canlı bilimleri ve sosyal ve beşeri bilimler başlıklarından oluştuğunu ve 2018-2022 yıllarını içeren 5 yıllık dönemi kapsadığını söyledi.

Bakan Özlü, 2018 yılında TÜBİTAK’ın da, Ulusal Kutup Programı araştırmalarını desteklemek için, toplam tutarı 1 milyon Avro olan yeni bir çağrı açacağını belirterek, “Böylece, kutup alanındaki araştırma çalışmaları, sadece sefer projeleriyle sınırlı olmayacak. Projeler, ülke geneline yayılacak ve danışman ülke olma sürecimiz hızlanacaktır” diye konuştu.

‘2. Antarktika Seferi’nin vizyon projelerinden biri olduğunun altını çizen Bakan Özlü, şöyle devam etti: “Bu proje ve program; Türk bilim dünyasının, bilim insanlarımızın ve bilimsel tecrübemizin kat ettiği büyük mesafeyi göstermektedir. Bilimin ve bilimsel gelişmelerin sınırı yoktur. Bilim; ülke sınırlarını ve kıta sınırlarını aşan bir karaktere sahiptir. Türkiye, her alanda olduğu gibi, bilim ve teknolojide de, kendini aşan, dünya ile yarışan bir ülke olmaya kararlıdır. Bilim insanlarımız; Türk’ün bilim bayrağını, dünyanın her yerinde gururla dalgalandırmaya devam edeceklerdir. 2. Antarktika seferimizi, sadece bilimsel bir sefer olarak değerlendirmek, eksik bir bakış açısı olacaktır. Antarktika seferimiz, bizim vizyonumuzu, gücümüzü, bilimsel tecrübemizi, bilim insanlarımıza olan güvenimizi ve kararlılığımızı ortaya koyan, büyük bir adımdır. Bugün, aynı zamanda Türk Bilim Tarihi açısından da, çok özel bir gündür.”

15 bin kilometre uzakta zor coğrafi şartlar altında, sevdiklerinden uzak kalarak, bilimsel çalışmalar yapan ve üs kurmak için çalışan bilim insanlarının bu zoru başaracaklarına emin olduğun altını çizen Özlü; “Türkiye’nin gücü, bilim heyetimizin arkasında olacaktır.” dedi.

Özlü, Antarktika projesini himaye eden ve destekleyen Cumhurbaşkanına da teşekkür etti. Toplantı sonrası Antarktika’ya 2. Bilim Seferini yapacak Bilim Heyeti, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here