Aracınızın Muayenesini Yaptırdınız mı?

0
412

Yeni Sanayi Sitesi 24. Sokak no 10/B adresinde Uzman Oto adlı işyerinde Tamir, Bakım, Yedek Parça ve Madeni Yağ hizmeti veren Ayhan Erdoğan ile “Araç muayenesi nedir, ne zaman ve nasıl yaptırılır?” konusunu görüştük.

Uzman Oto sahibi Ayhan Erdoğan, verdiği bilgide Motorlu taşıtların kara yollarında güvenli ve sağlıklı biçimde seyretmesi için belirli sürelerle Trafik Muayene İstasyonlarına gitmesi gerektiğini hatırlatarak, “Araç muayeneleri kaç yılda bir ve nasıl yapılır, zorunlu mudur, yaptırmadan önce nelere dikkat edilmelidir” sorularına yanıt verdi.

“ARAÇ MUAYENESİ NEDİR, NE ZAMAN VE NASIL YAPTIRILIR?”

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunlu olan, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesine araç muayenesi denildiğini söyleyen Erdoğan, “Bu operasyonun amacı trafikteki araçların var olan kusurlarının giderilerek, sebep olması olası kazaların önüne geçmek” dedi.

KAÇ YILDA BİR ARAÇ MUAYENESİ YAPILIR?

Yeni otomobil yeni sıfır kilometre bir araç satın alındığında ilk üç sene boyunca muayeneye ihtiyacı olmadığını anlatan Erdoğan, “İlk muayeneden sonra ise 2 yılda bir aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Otomobilin ruhsatında yazan “Tescil Tarihi” kısmından muayene geçerlilik sürenizi öğrenebilirsiniz” bilgisini verdi.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Motosikletler içinde aynı süre geçerlidir. Lastik tekerlekleri olan traktörler için 3 yaş sonrası her 3 yılda bir muayene yapılması gerekir. Ticari araçlar içinse 1 yaş sonrası her yıl muayene yapılması zorunludur.”

MUAYENEYE HANGİ DURUMLAR ENGEL OLUR?

Erdoğan, şu bilgileri verdi: “Trafik cezası ya da paralı yol, gişe borçları ödenmelidir. Aracın motorunda oluşan yakıt ve gaz kaçakları. Büyük araçlar için taşıtın yüksekliği. Muayene sırasında teknik olarak çalışmayan araç. Aracın motor ve şase numarasının okunamıyor olması.”

Erdoğan’a, “Muayeneye giderken yapılması gerekenleri” sorduk. İşte yanıtı: “Muayene gitmeden önce ilk yapmanız gereken Tüv Türk’ün resmi internet sitesinden ücretsiz olarak randevu almanız. Aracınızın borç durumunu kesinlikle kontrol edin. Egzoz gazı emisyon ölçümünüzün geçerliliğini ruhsatınız üzerinden kontrol edin. Muayene için gerekli olan belgelerinizi hazırlayın (Ruhsat, Trafik Sigortası, Vekalet Durumu (muayeneye getireceğiniz araç size ait değilse gerekli), Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir. LPG/CNG tadilatı sonrası muayenelerde “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile gelinmesi gerekmektedir, muayeneye gelen araç üzerinde tadilat ve değişiklik varsa; Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan EK-1 belgesi). Muayene sırasında yanınızda bulunması gereken ekipmanlar ise İlk Yardım Çantası, (Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet. Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet, Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu, Üçgen sargı, 3 Adet, Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet, Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet, Çengelli İğne, 10 Adet, Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet, Esmark bandajı, 1 Adet, Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet, Yara bandı, 10 Adet, Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet, Tıbbı eldiven, 2 Çift, El feneri, 1 Adet), Üçgen Reflektör, Yangın Söndürme Cihazı, Stepne (yedek lastik). Aslında bahsettiğim ekipmanlar sadece muayeneden geçmek için değil, her zaman aracınızda bulunması gereken ekipmanlar.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here