“Asansörde çözüm bizim işimiz”

0
64

İnşaat sonrası, ofis, bina (merdiven), ev, okul temizliği, dış cephe, havuz temizliği, site yönetimi, daire yönetimi gibi hizmetler veren Bir Berrak Temizlik firmasının sahibi Birsen Işık, BALDAŞ Lift adlı firma kurarak asansör sektörüne girdi. Işık, asansör bakım, onarım, revizyon ve montaj hizmetleri veriyor.

Işık, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada yönettikleri apartmanlardaki asansörlerdeki sorunları çözmek ve çözüm üretmek amacıyla bu sektöre girdiğini, bu anlamda sahadaki asansör firmalarının teknik eksikliklerini gözlemleyerek tespit ettiklerini, daha sonra Asansör firması açmaya karar verdiğini söyledi.

“ÇANTACILAR SAHADA”

Ekibine doğru, teknik insanları alarak hizmet üretmeye başladığını belirten Işık, “Balıkesir’de, asansör konusunda bir başı boşluk var. Elinde çantası olan, belgesiz, bilgisiz kişiler sahadalar” dedi. Bazı firmaların Belediyelerce açılan asansör kontrol ihalesine girdiğini, ihaleyi alanların Belediye adına asansör  kontrolü yaptığını anlatan Işık, kontrol sonrası asansörlerin ne kadar güvenli olduğunun asansör kabinine renkli etiketler takılarak belirtildiğini ifade etti.

“BU KABUL EDİLEMEZ”

Bazı çantacıların asansöre bakım yaptığını ama asansörde kırmızı etiketin kaldığını anlatan Işık, “Kırmızı etiketli asansöre bakım yapmak suçtur. Balıkesir’de çantacı denen bir grup, asansörün etiketini değiştirmeden ayrılıyor ve bakım ücretini de alıyorlar. Asansörlerin sağlıksız ve güvensiz şekilde çalıştırmaya devam ediyorlar. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

Bu yıl Altıeylül Belediyesinin asansör denetimi ihalesini TSE’nin aldığını, Karesi Belediyesinde ise Bursa Makine Mühendisleri Odasının ihaleyi kazandığını hatırlatan Işık, Çantacı tabir edilen bu kişilerin hizmet üretemediğini, alt yapılarının olmadığını, kadrolarını oluşturamadıklarını öne sürdü. Asansör konusunda Belediyelerin kaybının olduğunu, Belediyenin ihaleyi alan firmadan ne aldığını bilemediğini ifade eden Işık, “Belediye çok ciddi manada muhasebe kaybına uğruyor” dedi.

“RUTİN KONTROLLER YAPILMIYOR”

Işık, açıklamasında asansörlerin revizyonlarıyla ilgili olarak rutin kontrollerin yapılmadığını, asansörlere şikayet üzerine gidildiğini belirtti. Asıl olanın, olması gerekenin periyodik olarak bütün kontrollerin yapılması, doğru sayıda kadro ve kalifiye eleman olduğunu dile getiren Işık, “Sahadaki asansörün güvensiz olması, halk sağlığı açısından büyük risk ve hayati tehlike. Bazı kurumların asansör bakım hizmetini İstanbul merkezli, Balıkesir’de yeri olmayan firmalar almış. Bu firmalarda çantacılarla hizmet vermeye çalışıyor. Böyle bir şey olamaz. İşletmeler sorunlar üzerine değil çözüm odaklı çalışmalı. Sorun doğru tespit edilmeli” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here