AŞI MI? COVID Mİ?

0
133

Türkiye’de toplam yapılan aşı 52 milyon 500 bini geçti. Türkiye aşılamada şu an ilk 10 ülkenin içerisinde yer alıyor. Ve bu oldukça güzel bir rakam.

Aşının 18 yaşa kadar inmesi ile de herkes randevu sırasına koştu. Bu salgını bitirmek istiyorsak şu an elimizdeki tek çare aşı olmak. Çünkü dışarıda rahat ve özgür bir şekilde gezmek istiyoruz, eskisi gibi istediğimiz yere gitmek, istediğimiz saatte dışarıda olmak istiyoruz. Bunları yapabilmek için önce aşı olup sonra da kendimizi çok korumalıyız ki eylül geldiğinde geçen seneyi yeniden yaşamayalım.

Sosyal medya da yine birçok yanlış bilgi var. Tam bir çöplük oldu. Acaba aşı şöyle mi yapıyor? Acaba aşı olursam kötü bir şey olur mu? Aşı bu sonuçta yahu! Bunu sen ben değil o kadar yıl okulunu okumuş aylarca bunun üstünde çalışmış bilim insanları yapıyor. Küçükken okullara gelen hemşirelerde aşı yapıyordu ama hiç “Olursam ne olur?” demiyorduk. Bir de yeni çıkan delta varyantı var. Balıkesir Tabip Odası yönetimi bu varyant virüslere karşı dirençli olmak ve bağışıklık kazanmak için herkesi eksiksiz bir şekilde aşı olmaya davet ediyor.

Yeni yapılan açıklamaya göre Bakan Koca: “Havalimanları ve sınır kapılarımızda aşı. 48 havalimanından 38’inde yurt dışından gelen vatandaşlarımıza 1. veya 2. doz aşı hizmeti sunuyoruz. 4 ilimizdeki kara sınır kapılarında şu an aşı hizmeti var. İki sınır kapımız ve 2 havalimanında aşı pazartesi başlıyor.” Dedi. Neredeyse aşıya ulaşmayan aşı olmayan kalmayacak böylece eski rahat ve mutlu günlerimize geri dönebileceğiz.

ABD’nin saygın sağlık kurumlarından Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde görevli Profesör Doktor William Schaffner, açıklamalarda bulundu. Schaffner, “Herkes aşı olmak zorunda çünkü aşı olmayan insanlar sadece kendilerine değil, bütün insanlara zarar veriyorlar. Aşı olmayanlar başka insanları da riske atıyor” dedi. CNN’e açıklama yapan bilim insanı, “Aşı olmayanlar, potansiyel olarak corona virüsü varyant fabrikası gibidir. Ne kadar çok insan aşı olmazsa, bu virüsün katlanarak artması riski de artıyor. Varyant insan bedeninden insan bedenine taşındığında daha da ciddi mutasyonlara uğrayabilir. Bütün virüsler mutasyona uğrar, değişir ve evrim geçirir” dedi.

Virüsün yaşadığı değişimler yeni bir durum değil. Fakat virüsün ne yönde mutasyon geçireceğini tahmin edemeyiz. Bazen çok kolay bulaşabilecek ya da hızlı çoğalabilecek kendine göre avantajlı konuma gelebiliyor. Mutasyonlar arttıkça virüs de insanlar arasında çoğalıp daha kolay yayılabiliyor. Ama aşı olursanız ilk önce vücudunuzdaki antikorların sayısı çoğalıyor daha sonra virüse göre savaşacak antikorlar artmaya başlıyor. Ve böylece virüs size gelse de ne mutasyona uğruyor ne de etkisini gösterebiliyor. Artık maskesiz şöyle dolu dolu rahat bir nefes almayı hak etmedik mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here