Avukatlardan kadın cinayetine tepki!

0
93

Balıkesir Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Komisyonu üyesi avukatlar, Avukat Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesine tepki gösterdi. Komisyon sözcüsü Çağla Demirel, “Son yıllarda kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde bir çok yanlışın olduğunu gösteriyor. Sistemin kadını korumadığı tedbirler etkisizdir” dedi.

Balıkesir Barosu’nda görev yapan avukatlar, Avukat Müzeyyen Boylu’nun boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürülmesine tepki gösterdi.

Adliyedeki Baro bürosunda açıklama yapan Balıkesir Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Komisyonu üyeleri kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin son bulmasını istedi.

Baro Başkanı Erol Kayabay’ın da katıldığı açıklamada konuşan komisyon sözcüsü Çağla Demirel, “Kadına karşı şiddetin  önlenmesi için her zaman fedakarca çalışan kadın avukatlar olarak bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz.  Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması, ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür.

Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu kadın olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet kral çıplaktır demektir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde bir çok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir” dedi.

“YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Balıkesir Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Komisyonu sözcüsü Demirel, son zamanlarda boşanma davaları ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti artırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algının kadına karşı şiddetin artmasına yol açtığını söyledi.

Demirel, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde  sadece bir eş, anne, kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.  Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde, kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. Meslektaşımız  Avukat Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesini kınıyor ailesi, Diyarbakır Barosu başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here