Ayvalık’ın sorunları masaya yatırıldı

0
164

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şehir koordinasyon toplantıları, Ayvalık özelinde devam etti. Ayvalık sorunları yaklaşık sekiz saat süren toplantıyla masaya yatırıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şehir koordinasyon toplantısında Ayvalık’ın sorunları ele alındı. Yapılan toplantıda belediyelerin yatırım programlarında işbirliği inisiyatifinin oluşturulmasının amaçlandığı bildirildi.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şehir koordinasyon toplantıları, Ayvalık özelinde devam etti.

Büyükşehir belediyesi başkanlık binasındaki toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Sağay, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcıları Ersan Bahar, Kurthan Gençel, Erkan Karasu’nun yanı sıra büyükşehir belediyesi bütün daire başkanları, Ayvalık Belediyesi bütün daire amirleri katıldı.

Ayvalık’ın ulusalın yanı sıra uluslararası alanda Türkiye’nin çekim merkezi olduğu vurgulandı. Mevcut altyapı sorunları, günlük işleyişe ve kentin potansiyel gelişiminin önüne geçtiği ifade edildi. Altyapı yatırımlarının öncelikli olarak ele alınması gerektiğinin altı çizildi ve altyapı Ayvalık’ın devam eden UNESCO sürecinin için ön koşulu olduğu anlatıldı. Ayvalık Belediyesi adına; stratejik plan toplantıları sonucunda ortaya çıkmış büyükşehirle koordineli yapılacak çalışmalar hedefleri ve amaçlarının tanımlandığı sunumda; sunum yapan başkan yardımcısı Erkan Karasu, Ayvalık Belediyesi yeni idare yapısında kurumsallaşmanın öncelikli hedef olduğu ve bu yapı oluşturulduktan sonra bütüncül olarak değerlendirilerek kalıcı çözüm çalışmaları gerçekleştirileceği değerlendirildi.

“AYVALIK BİZİM MİSAFİR ODAMIZ”

Ayvalık hakkında görüşlerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, “Ayvalık bizim misafir odamız. Balıkesir hepimizin fakat Ayvalık tüm Türkiye’nindir. Biz ilçe idaresinin görüşünü almadan, isteklerini değerlendirmeden proje geliştirilemeyeceğimizin kanaatindeyiz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda belediyeler arasında iletişim kopuklukları yaşandığını ve Ayvalık halkının hak ettiği hizmeti alamadığını vurgulayan Başkan Mesut Ergin, geleceğe bakmak gerektiğini ve birlikte daha güzel projelere imza atmak istediklerini belirtti. Ergin, esas hedeflerinin hizmet olduğunun altını çizdi. Toplantıda , kent bilgi sistemi ve yazılım programlarının büyükşehir ile aynı veri tabanına oturtulması, arıtma tesislerin işlevselliği ve altyapı sorununun ivedilik ve öncelikle çözülmesi, kentsel sit alanlarında trafik düzenlemeleri, Belediye Hizmet Binası yapımı, plan çalışmaları BBB imar yönetmeliğinin tamamlanması konusunda hızlıca hareket edilmesi gerektiği görüşüne varıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here