Ayvalık’ta sinema keyfi

0
9

Ayvalık’ta ‘Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin açılış töreninde Kariyo ve Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü ‘Ahlat Ağacı’ filmi ile Nuri Bilge Ceylan’a verildi.

Ayvalık’ta 11 Ekim’e kadar sürecek ve 25 ülkeden 40 filmin gösterileceği ‘Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ açılış töreniyle başladı. Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu yaptığı törende yönetmenler Mahmut Fazıl Coşkun, Banu Sıvacı, Osman Nail Doğan, Murat Düzgünoğlu, Çağla Zencirci, Merlyn Solakhan, Burak Çevik, Atilla Yücer ve Onur Ünlü, oyuncular Damla Sönmez, Bülent Şakrak, Hazar Ergüçlü, Ali Seçkiner Alıcı, Şencan Güleryüz, Tarhan Karagöz, Mehmet Başaran, Baran Şükrü Babacan, senarist Ebru Ceylan ve Yılın Yönetmeni Ödülü Danışma Kurulu üyelerinden yönetmen Emin Alper ve Fatih Özgüven başta olmak üzere sinemacılar bir araya geldi.

Festival Direktörü Azize Tan, “Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ilkini tam anlamıyla imece usulüyle gerçekleştirdik. Dünyadan ve Türkiye´den sinemacı dostlarımız ve Ayvalıklıların büyük desteğiyle hayata geçen festivalimizin güçlü bir programı, birbirinden değerli konukları var. Yıl boyu düzenlemeye devam edeceğimiz etkinliklerle Ayvalık´ı sinemacılar ve sinemaseverler için bir buluşma noktası haline getirmek en büyük hedefimiz. Sanatın birleştirici gücüne inancımız tam. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Festival programında Türkiye Sineması 2018: Kuşku ve Sorgulama ve Farklı Hikâyeler, Dünyanın Bin Bir Hali, Başka Kadınlar ve Açıkhavada Sinema başlıklı bölümlerde Cannes’dan Berlin’e, Locarno’dan Venedik’e uzanan festival yolculuklarının ardından Ayvalık’ta gösterilecek yerli ve yabancı çoğu ödüllü filmler seyircilerle buluşacak. Başrolün sinema olacağı festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, paneller, üniversite öğrencileri ve çocuklar için atölyeler de yer alıyor.

NURİ BİLGE CEYLAN’A 100 BİN LİRALIK ÖDÜL

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali kapsamında bu yıl ilk defa verilen ‘Kariyo ve Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’ne ‘Ahlat Ağacı’ filmiyle Nuri Bilge Ceylan layık görüldü. Nuri Bilge Ceylan’a ödül heykelciği ve 100 bin liralık para ödülünü takdim eden Kariyo ve Ababay Vakfı kurucularından Sami Kariyo, “Sinema alanındaki ulusal ve uluslararası sanatsal  başarıyı  teşvik amacıyla oluşturduğumuz Kariyo ve Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü´nü gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz. Kurucu ve daimi sponsoru olduğumuz Başka Sinema, ana sponsoru olduğumuz Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ve Yılın Yönetmeni ödülümüzle sinemaya bir nebze katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu bize” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here