Bakanlığa göre parayı veren ağaçları keser!

0
113

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Kapıdağ Yarımadasında yapımı süren Rüzgar Enerji Santrali çalışmasında kesilen ağaçları gündeme getirdiği soru önergesine verilen cevabı kamuoyuyla paylaştı. Tarım ve Orman Bakanlığı  konuya ilişkin gönderdiği yanıtta; “kesilen ağaçların parasını peşin aldık” dedi. Pakdemirli’ye  tepki gösteren Aytekin, “Beşli müteahhit çetesine nasıl ki ülke peşkeş çekiliyorsa, Kapıdağ’da da parayı veren ormana giriyor, ağaçları kesiyor, Balıkesir’imizi katlediyor” açıklamasında bulundu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Erdek İlçesinde sürmekte olan RES projesi kapsamında kaç ağaç kesildiğini, yürütülen proje kapsamında Kapıdağ yarımadasında ne gibi tedbirler alındığını ve Kapıdağ’daki doğaya verilen zararın tazmini için herhangi bir girişimde bulunup bulunulmayacağını sordu.  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kesilen ağaçların parasının peşin alındığını bildirdi. Pakdemirli’nin verdiği yanıtta şu görüşler yer aldı:

“Balıkesir il genelinde Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) yapılan alanlar genel olarak yüksek rakımdaki sırtlara kurulduğundan çalılık ve orman içi açıklık alanlara denk gelmektedir. Kapıdağ Yarımadasında yürütülen RES çalışması kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından alınan lisans, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan ÇED Belgesine istinaden Bakanlığımızdan RES izni verilmiştir. RES çalışmasında çevreye verilen zararın tazmini için tahrip edilen alanın ileride ağaçlandırılması için hem teminat hem de ağaçlandırma bedeli peşin olarak alınmıştır.”

“PARAYI VER, ORMANA GİR, DOĞAYI KATLET”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’den gelen cevap üzerine açıklama yapan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin sert sözlerle uygulamayı eleştirdi. Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Bakan Pakdemirli gönderdiği yanıtta özetle ‘parayı veren istediği ağacı keser, biz parasını peşin aldık, kaç ağaç kesildiği de kimseyi ilgilendirmez’ diyor. Bu doğa bize geçmişin değil, geleceğin emanetidir. Bakan bey gider, AKP gider ama bu tahrifat kalır. Balıkesir’in havasını, suyunu, deresini, dağını kurutup tüketmeye yemin etmiş bir iktidar var. Beşli müteahhit çetesine nasıl ki ülke peşkeş çekiliyorsa, Kapıdağ’da da parayı veren ormana giriyor, ağaçları kesiyor, Balıkesir’imizi katlediyor. Bütün ülke bir oldu, saray soyluları doyuramadı. Gözlerini bürüyen parayı sevdiklerinin milyonda birini doğayı severek gösterselerdi bugün ne kuraklık gibi bir sorun olurdu ne de insanlar susuz kalırdı. Ama AKP kendisine rant yaratmayan hiçbir doğal güzelliği kabul etmediği için, Kapıdağ Yarımadasındaki 140 endemik bitki ve 700’ün üzerindeki bitki popülasyonunu sadece satılabilir bir değer olarak görüyor. Haliyle parasını peşin verdikten sonra ağaçların kesilmesi kendilerini rahatsız etmiyor. Bu durumun takdirini kamuoyuna bırakıyoruz” (balikesir24saat.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here