Balıkesir ASKF Başkanı Metin Mengüç: Kimseyi mağdur etmeyeceğiz

0
286

ÖZEL HABER – Covid-19 pandemisinin büyük ölçüde etkilediği futbol, ‘Yeni Normalleşme Dönemi’ne hazırlanıyor. Amatör liglerin geleceği ile ilgili karar topu İl Futbol Tertip komitelerine atılırken, Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Metin Mengüç, kimseyi mağdur etmeyeceklerini söyledi.

Korona virüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini dile getiren Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Mengüç, “Öncelikle tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Tedavisi devam edenlere ise acil şifalar diliyorum” dedi.

Balıkesir Süper Amatör Lig’in 2019-2020 Sezonu ile birlikte ilk kez iki grupta oynandığını hatırlatan Metin Mengüç, “Vakaların ülkemizde görülmeye başladığı ilk günlerde Süper Amatör Lig’imizi tamamlamıştık. A Grubu’nda Burhaniye Belediyespor, B Grubu’nda Bandırma temsilcisi Etispor, şampiyonluk ipini göğüslemişti. Bu nedenle karar vermemizi gerektiren bir durum yok. Ancak, il birincisini belirleyeceğimiz karşılaşmayı, salgın nedeniyle oynatamadık” dedi.

Bu karşılaşmanın tarihinin Bölgesel Amatör Lig’in yeniden başlama tarihine göre belirleneceğini ifade eden Başkan Mengüç, “Burhaniye Belediyespor ve Etispor arasında oynanacak il birinciliği maçını kazanan ekip, doğrudan Bölgesel Amatör Lig’e yükselecek. Kaybeden takım ise baraj karşılaşması oynayıp, bu şansı yakalamaya çalışacak. Şu anda Bölgesel Amatör Lig’in 18 Temmuz’da yeniden başlatılması planlanıyor. Buna bağı olarak İl birinciliği maçının yanı sıra baraj karşılaşmasının tarihi de bu tarihten sonra olacak. Ancak süreç içerisinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun farklı bir karar alması durumunda bu tarihler değişebilir” dedi.

“1. KÜME’DE SORUN YOK”

Balıkesir 1. Amatör Küme gruplarında sezonun tamamlandığını dile getiren Metin Mengüç, “Şabanlarspor, Nergizspor, Adaspor ve Bandırma 100. Yılspor, gruplarında şampiyon olarak Süper Amatör Lig’e yükseldi. Gruplarında ikinci olan takımlar arasında oynanan Play-Off karşılaşmalarını lider olarak tamamlayan ise Barbarossefaspor, olası takım sayısı eksikliği halinde Süper Amatör Lig’de yer alacak” dedi.

TERTİP KOMİTELERİ KARAR VERECEK

Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Küme’nin aksine 2. Amatör Küme’de sezonun henüz tamamlanmadığının altını çizen Başkan Mengüç, “Federasyon, tek devre halinde oynanan ya da ikinci devresi henüz başlamamış 2. Amatör Küme maçlarının yok sayılması yönünde karar aldı. Ancak Balıkesir gibi ikinci devresi oynanırken salgın nedeniyle ara verilen liglerle ilgili kararları İl Tertip komitelerine bıraktı” dedi.

Balıkesir 2. Amatör Küme’de 6 grupta 30 takımın mücadele ettiğini belirten Metin Mengüç, “Karar verirken ince eleyip, sık dokumamız gerekiyor. Bu nedenle önümüzdeki hafta, İl Tertip Komitesi’nin toplanarak, sorunu tüm boyutlarıyla masaya yatırmasını planlıyoruz. Çözüm alternatiflerinin oluşturulmasının ardından bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu’nun alacağı kararları da göz önünde bulundurarak, birkaç hafta içerisinde kimseyi mağdur etmeyecek kararları alacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here