Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay: Adalet güçlüden değil, haklıdan yana olmalıdır 

0
51

ÖZEL HABER – Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Baroların seçim sistemi hakkında değişiklik yapılacağına dair açıklamayı hayretle izlediklerini söyledi. Kayabay, “Baroların ve bizlerin tavrı her zaman demokrasiden yanadır. Barolardaki seçim sistemi avukatları ve meslek örgütünü ilgilendiren bir konudur ve avukatları ilgilendirmesine rağmen avukatlar dışında karar alınması da kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, Baroların seçim sistemi ile ilgili düzenleme yapılması tartışmalarını HABERCİ’ye değerlendirdi. Başkan Kayabay, Barolara Avukatlık Kanunun 76. ve 95. Maddeleri veriklen görev gereği meslek kuruluşlarının iktidarlara muhalif olduğuna dikkat çekti.

Balıkesir Baro Başkanı Kayabay, “Avukatlık kanunu üzerinde uzun süredir değişiklik tasarıları gündemdedir. Bugüne kadar hazırlanan tüm tasarılar avukatlar ve barolar dışında yapılmıştır. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan son açıklamadan sonra gözler baroların seçim sistemi üzerine çevrilmiştir. Her şeyden önce şunu açıklamak gereği duyuyorum. Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği tarafından Avukatlık Kanunu’nun değiştirilmesine yönelik herhangi bir yeni tasarının bulunmadığı söylenmesine rağmen daha 24 saat bile geçmeden Cumhurbaşkanı tarafından baroların seçim sistemi hakkında değişiklik yapılacağına dair açıklamayı hayretle izledik .

“BUGÜNE KADAR GETİRİLEN TASARILAR HEP BAROLARIN ETKİNLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN OLDU”

Bugüne kadar belirli dönemlerde Avukatlık Kanun tasarıları gündeme gelmiş olup genelde bu tasarının gerekçeleri avukatlık mesleğinin iyileştirilmesine yönelik değil Baroların etkinliğinin azaltılmasına yönelik olmuştur. Barolara; Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddeleri meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak; işlevsellik kazandırmak görevi kamu kurumu niteliğinde ki meslek kuruluşu olmamız nedeniyle verilmiştir .Bu görev ve sorumluluk diğer meslek örgütlerine değil sadece barolara verilmiş bir görev ve sorumluluktur .Bu sorumluluğun gereği barolar siyasi iktidarlara yakınlık değil muhalif olmak durumundadırlar . Bu nedenledir ki baroların derdi adil yargılanma hakkı , temel hak ve hürriyetlerin korunması ,bağımsız ve tarafsız yargı ve ne yazık ki geçim derdidir.

“TAVRIMIZ HER ZAMAN DEMOKRASİDEN YANA OLDU”

Baroların ve bizlerin tavrı her zaman demokrasiden yanadır. Barolardaki seçim sistemi avukatları ve meslek örgütünü ilgilendiren bir konudur ve avukatları ilgilendirmesine rağmen avukatlar dışında karar alınması da kabul edilebilir bir durum değildir. Salgın nedeniyle zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde baroların derdi seçim sistemi olmamalıdır ve değildir; meslektaşlarının geçim ,vatandaşların hak arama süreçlerine çözüm bulmaktır. Gündemin seçim sistemi olmasını hayretle karşılıyoruz.

“HUKUKUN VE MESLEĞİN SORUNLARINI BERABER ÇÖZMELİYİZ”

Yargının; avukatların, hakim ve savcıların kısaca hukukun ve mesleğin sorunlarını beraberce çözmemiz gerekmektedir. Özellikle bugünkü durum göstermiştir ki meslektaşların ekonomik ve kamusal sorunlarının temelden çözülmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenledir ki seçim sistemi yerine yukarıda bahsettiğimiz sorunların çözülmesi gerekmektedir” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here