Balıkesir EMITT’te ilgi odağı oldu

0
95

Dünyanın ve Türkiye‘nin önemli fuarlarından Doğu Akdeniz ve Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 23’üncü kez düzenlenerek İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Balıkesir Valiliği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) işbirliğiyle yürütülen faaliyetlerle Balıkesir standı yapılan etkinlikler ve tanıtımlarla fuarda büyük ilgi görüyor.

Kültür ve Turizm Bakanını Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı fuarda, Türkiye‘nin dört bir yanından ve dünyadan turizmciler bir araya geldi. Dünyanın en büyük 5 turizm fuarı arasında gösterilen EMITT’te Balıkesir standında Balıkesir’in tarihi, kültürü ve yöresel zenginlikleri başarılı bir şekilde tanıtılırken ayrıca stantta birçok etkinlik ve organizasyon da gerçekleşiyor.

Sektör temsilcileri, seyahat acenteleri ve tur operatörleri başta olmak üzere bütün konuklara Kazdağları, Ege’nin masmavi suları, termal kaynakları, mavi bayraklı plajları, tarihi, dünyaca ünlü zeytin ve zeytinyağlarına kadar bölgesel zenginlikler anlatılıyor. İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve GMKA’nın koordinasyonluğunda hazırlanan Balıkesir standında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, GMKA, ÇARO, Balıkesir’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile turizm acentaları, tur operatörleri yer alıyor. Profesyonel turizm ziyaretçilerinin ve yerli yabancı satın alma heyetlerinin ilgi gösterdiği fuarda Balıkesirli oteller ve seyahat acentaları iş görüşmeleri gerçekleştiriyor.

Birçok TV kanallarının da rağbet gösterdiği Balıkesir standında yöresel halk oyunları sergilenirken diğer yandan Balıkesir’e özgü lezzetlerin tadımlık sunumları yapılıyor. Dünya turizm sektörü liderlerinin Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda bir araya geldiği EMITT, 3 Şubat Pazar gününe kadar sürecek. Ulusal ve uluslararası birçok ülke etkinliklerinin de gerçekleştirileceği fuarda paneller, oturumlar ve görüşmeler de gerçekleştirilecek. 106 ülkeden 600 davetli tur operatörü ile kurum ve kuruluşların katılım sağladığı fuara 60 bin kişiden fazla ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Balıkesir’in, Marmara ve Ege de uzanan kıyıları, sahip olduğu jeotermal kaynakları, biyolojik çeşitliliği ve tarihsel atmosferi bir arada yaşatan güçlü bir turizm profili çizdiğini belirten Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, Balıkesir’in kıyı turizminden termal turizme, kültür turizminden doğa turizmine çok çeşitli turizm faaliyetlerine ev sahipliği yaptığını belirtti ve herkesi 5. Hol C-520 nolu Balıkesir standına davet etti. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here