Balıkesir İl Sağlık Müdürü Keskin: Başarıyı ekiple yakaladık

0
420

ÖZEL HABER – İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, aşılamada sağlanan Türkiye 10’nculuğu başarısının sağlık camiasının özverili çalışmalarıyla elde edildiğini söyledi. Keskin, “Filyasyon amacıyla sahada 203 ekibimiz görev yapıyor. 20 hastane, 1 üniversite hastanesi ve 4 özel hastanede 7 gün 24 saat Covid-19 birimleri hizmet veriyor. Bin 817 hekim ve 7 bin 389 yardımcı sağlık personelimiz salgınla mücadele ediyor. Balıkesir’de 14 Eylül itibariyle 922 bin 162 kişiye 1. doz, 818 bin 176 kişiye de 2. doz aşıları yapıldı. Vaka artışlarına paralel olarak hastaneye ve yoğun bakıma yatış sayılarında da artış var. Balıkesir’de Covid-19 hastaları için ayrılan yoğun bakım yatakları Temmuz ayı içerisinde yüzde 8 doluluk oranındayken bu oran yüzde 56 seviyesine ulaştı” dedi.

Balıkesir, korona virüs aşılama oranlarında Türkiye’de 10’ncu sırada bulunuyor. İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, aşılamada sağlanan başarıyı ve koronavirüsle mücadele çalışmalarını HABERCİ’ye anlattı.

“HALKIMIZIN BİLİNÇLİ OLMASI BAŞARIYI ARTIRDI” 

İl Sağlık Müdürü Keskin, “Balıkesir’in aşılama konusundaki başarısında halkın bilinçli olması ve aşı olma konusundaki istekliliğinin payı büyük. Bu noktada sağlık kuruluşları olarak gerekli alt yapı hazırlanarak halkın talebinin karşılanması öncelikli konumuz oldu.

Bu dönemde hem hastanelerde hem de sahadaki ekiplerin önceliği toplumsal aşılama oldu. Bu doğrultuda hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde yeterli sayıda aşı odası hazırlandı ve yeterli sayıda personel görevlendirilerek vatandaşların aşıya erişimi hızlandırıldı, bekleme süresi azaltıldı.

Merkeze uzak kırsal mahallelerde yaşayan veya sağlık durumu nedeniyle evde sağlık bakımı alan hastaların talepleri doğrultusunda saha ekipleri tarafından aşılamaları gerçekleştirildi. Yine saha ekiplerimiz tarafından çalışan vatandaşlarımızın iş yerlerine gidilerek toplu aşılama çalışmaları yapıldı.

Halkımızın endişelerini gidermek adına merkezi toplanma alanları, pazar yerleri, alışveriş merkezleri, ulaşım noktaları gibi alanlarda stantlar kurarak talep eden vatandaşlarımızın anlık olarak aşıları yapıldı. Balıkesir’de 14 Eylül itibariyle 922 bin 162 kişiye 1. doz, 818 bin 176 kişiye de 2. doz aşıları yapıldı” dedi.

“203 EKİP SAHADA”

Balıkesir’de koronavirüs mücadele çalışmalarında filyasyon amacıyla sahada 203 ekibin görev yaptığını belirten İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, “20 hastane, 1 üniversite hastanesi ve 4 özel hastanede acil sağlık hizmeti olarak hastaların 7 gün 24 saat ulaşabileceği Covid-19 birimleri bulunuyor. Bin 817 hekimimiz ve 7 bin 389 yardımcı sağlık personelimiz salgının seyrine göre ihtiyacı karşılayacak şekilde görevlendiriliyor.

Koronavirüs ile mücadelede saha ve hastane ekiplerimiz pozitif vakalarla görüşmelerinde, olası temas durumlarını değerlendirirken şeffaflık ve doğru bilgiye ulaşma en önemli basamaklardan biridir. Hastalığı bulaştırabilecek kişilerin hanelerinde izole olmaları ve diğer bireylerle görüşmelerini kısıtlamaları konusunda iş birliği sağlamaları ekiplerimizin çalışma motivasyonlarını yükseltmektedir” diye konuştu.

“HASTANEYE VE YOĞUN BAKIMA YATIŞ ARTTI”

Delta varyantının baskın hale gelmesiyle birlikte tüm Türkiye gibi Balıkesir’de de vaka sayılarında artış olduğunu kaydeden İl Sağlık Müdürü Keskin, şunları söyledi: “Vaka artışlarına paralel olarak hastaneye yatış ve yoğun bakıma yatış sayılarında da artış var. İlimizde Covid-19 hastaları için ayrılan yoğun bakım yatakları Temmuz ayı içerisinde yüzde 8 doluluk oranındayken bu oran yüzde 56 seviyesine ulaştı.

“MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK KURALINA AYNI CİDDİYETLE DEVAM EDİLMELİ”

Okulların açılması ve şehir merkezlerine dönüşün artmasıyla birlikte yaşanan toplumsal hareketlilikte bakanlığımızın da önerdiği gibi vatandaşlarımızın maske takma, 2 metre mesafeye uyma ve elleri sık sık yıkama önlemlerine uymalarını, belirti gösterdikleri takdirde yakınlarıyla görüşmelerini kısıtlamalarını, toplu bulunulan ortamlara girmemelerini, izolasyona uymalarını ve gerektiği takdirde test yaptırmalarını, hepsinden önce de vakit kaybetmeden aşı yaptırmalarını öneriyoruz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here