Balıkesir İMO Başkanı Gürkan Özcan: Gözü kapalı tabut almayın!

0
191

ÖZEL HABER – Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gürkan Özcan, “Hafızlarımıza kazınan deprem öldürmez çürük bina öldürür söylemini unutabilmemiz için öncelikle yapı stoğumuzun envanterinin çıkarılması ve bu envantere göre yüksek riskten alçak riske doğru alınması gereken önlem ve uygulamaların hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Özcan, konut alacaklara bir dizi önerilerde bulundu. Özcan, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada, konut almadan önce bir İnşaat Mühendisinden yardım alınmasını önerdi.

“FAYLARIN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK GİBİ BİR ŞANSIMIZ YOK”

Türkiye’nin, aktif fayların bulunduğu bir bölgede yer aldığını ve bu fayların yerini değiştirmek gibi bir şansımızın olmadığını ifade eden Özcan, “Bilimin ulaştığı nokta ise bizlere, bu fayların kırılabilme süreçlerini ve oluşturacağı deprem büyüklüklerini önceden tahmin etme şansını veriyor. Her depremden sonra günlerce bu bilinen gerçekleri gereksiz yere konuşmaktan ve çoğu zaman bunların işinin ehli olmayan gereksiz medyatik kişiler tarafından bizlere sunulmasına ise ne yazık ki engel olamıyoruz. Önemli olan olduktan sonra konuşmak değil gerçekleşme olasılığının çoğu yerde belli olduğu deprem, yağış, heyelan ve bunun gibi doğa olaylarını, önceden önlemlerini alarak afete dönüştürmemektir” dedi.

“BALIKESİR DEPREME HAZIR MI?”

Balıkesir’in depremselliği ile ilgili başta BAÜN olmak üzere ilgili kurum ve meslek odalarının bir çok çalışması, çoğu zaman Büyükşehir ve İlçe Belediyelerin destekleri ve AFAD’ın katkı ve girişimleri ile kamuoyuna sunulduğunu anımsatan Özcan, “Şu an şehrimiz için eksik kalan en önemli şey hazırlıkları devam etmekte olan Balıkesir Deprem Master Planının neticelendirilmesidir. Devam eden hazırlık ve çalıştayların sonucunda ortaya konulacak olan Balıkesir Deprem Master Planı ile bundan sonra depremle ilgili şehrimize, öncesi ve sonrasında yapılması gereken her şey net olarak ortaya konulacaktır. Bu kapsamda, muhtemel bir deprem tehlikesine karşı mevcut yapıların deprem güvenliklerinin incelenmesi ve yeterli güvenliğe sahip olmayan yapılar için teknik, hukuki, sosyal ve mali açılardan uygunluk arz eden gerekli güçlendirme ilkelerinin belirlenmesi ya da güçlendirilemeyecek olan binalarla ilgili diğer önlemlerin belirlenmesine yönelik kararlar ortaya çıkacaktır.

Şu an için Balıkesir depreme hazır mı diye sorulduğunda ülkemiz ne kadar hazırsa Balıkesir de en az o kadar hazır diyebiliriz. 2000 yılında başlayan Yapı Denetim Uygulamasından önce odamız tarafından 1986 yılından itibaren proje denetimlerinin yapılmasına, 1994 yılından itibaren belediyemiz adına Balıkesir’de üretilen yapıların kalıp ve demir kontrollerinin yapılmış olmasına, kısacası proje ve yapı denetim kültürünün şehrimizde çok önceden başlamış olmasına rağmen, nitelikli malzeme temini ve kullanımı ancak 2000 yılından sonra hayata geçirilebildiğinden bu tarih öncesinde üretilen yapıların belli oranda risk taşıdığı bir gerçektir” diye konuştu.

“DEPREM ÖLDÜRMEZ ÇÜRÜK BİNA ÖLDÜRÜR”   

Balıkesir’de deprem sonrası için AFAD ve İtfaiye başta olmak üzere ilgili tüm kuruluşların, gerekli eğitim ve tecrübeye sahip olarak hazırlıklı ve tedbirli olduğunu biliyor olunmasının ne yazık ki bu riski ortadan kaldırmadığına dikkat çeken Gürkan Özcan, “Dolayısıyla hafızlarımıza kazınan deprem öldürmez çürük bina öldürür söylemini unutabilmemiz için öncelikle yapı stoğumuzun envanterinin çıkarılması ve bu envantere göre yüksek riskten alçak riske doğru alınması gereken önlem ve uygulamaların hayata geçirilmesi, yerel yönetimlerin katkısından ziyade, sağlıklı bir dönüşümün sağlanması için merkezi yönetiminde kaynak desteği alınarak dönüşüm projelerinin oluşturulması, en kısa sürede dönüşümün başlayarak bitirilmesi  büyük önem arz etmektedir” dedi.

“GEÇ KALMIŞ DEĞİLİZ”

Özcan, açıklamasının sonunda şu bilgilere yer verdi: “Gecikmiş olabiliriz ama daha yapacak çok şeyimiz olduğu için de geç kalmış değiliz. Bu nedenle atılacak adımların hızlıca atılmasını umut ediyoruz. Bu süreç içerisinde konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın özelikle 1998 Deprem Yönetmeliğinden ve 2000 yılından önce üretilen yapılarla ilgili; Ruhsat ve Yapı Kullanmasının olması şartıyla, Zemin özellikleri, Taşıyıcı sistemi, Kat sayısı, Yapının Geometrisi, Zemin Katının kullanım durumu Yaşı, Bodrumlu olup olmadığı, Temelinden çatısına su ve ısı yalıtımlarının durumu, Açık ve Kapalı çıkmalarının durumu, Yapıya bir müdahalenin ya da tadilatın olup olmadığı, kullanım amacının değiştirilmediği, taşıyıcı sisteminde bir hasar olup olmadığı  gibi bir çok etkiyi göz önüne alarak karar vermesinin gerektiği ve bu konularla ilgili bir İnşaat Mühendisinden Teknik Destek almasının en doğru karar olacağını ifade etmek isterim.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here