Balıkesir Kadın Platformu Sözcüsü İnci Aydoğan Aydı: Taviz vermeyeceğiz!

0
53

Balıkesir Kadın Platformu Sözcüsü İnci Aydoğan Aydı, daha önce de gündemde olan ceza infaz sistemine ilişkin düzenlemelerin korona virüsü tedbirleri doğrultusunda  cezaevi koşullarının iyileştirilmesi amacı ile öne alındığını belirterek, toplumun hemen tüm kesimlerince karşı çıkılmasına rağmen AKP tarafından düzenlenen ve  medyaya yansıyan ceza infaz yasası taslağında, uyuşturucu ve cinsel suçların da  infaz indirimi kapsamına alındığını gördüklerini ifade etti, uyuşturucu ve cinsel suçların infaz indirimi kapsamına alınmasına karşı olduklarını söyledi.

İnci Aydoğan Aydı, yaptığı yazılı açıklamada, ceza infaz sistemine ilişkin düzenlemelerde uyuşturucu ve cinsel suçların infaz indirimi kapsamına alınmaması gerektiğini söyledi. Aydı, “Önümüze konulan tasarı bu haliyle meclisten geçerse, cinsel şiddet faillerinin salıverilmesiyle birlikte,  her gün risk altında olan kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin karantina şartlarında daha da artacağını öngörmek zor değil. Bu infaz paketi sadece failleri cesaretlendirmekle kalmıyor, cinsel şiddete maruz bırakılanlara da hak aramaya kalkmayın mesajı veriyor. Hali hazırda  bildirilemeyen veya üzeri örtülen kadınlara ve çocuklara yönelik istismar ve cinsel şiddet,  faillerin suçunun hafifletilerek teşvik edilmesiyle daha da görünmez olacaktır.

Mevcut düzenlemelerle 3-5 yıl yatıp çıkarım yaklaşımına sahip olan potansiyel saldırganların sayısı daha da artacaktır. Oysa devletin görevi;  toplumu ve bireyleri her türlü şiddete karşı korumak, mevcut yasalarımız ile kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi hükümlerini hayata geçirerek kadınların ve çocukların da güvenli yaşam hakkını sağlamaktır. Devletin görevi ilk imzacısı olmakla övündüğümüz İstanbul sözleşmesinde belirtilen  kadınlara yönelik her türlü şiddete karşı  koruyucu  ve önleyici tedbirleri almak , destek sistemlerini oluşturmak ve hayata geçirmektir. Balıkesir Kadın Platformu bileşenleri olarak gerek yasalarımızca gerekse imzacısı olduğumuz uluslar arası sözleşmelerle biz kadınlara ve çocuklarımıza sağlanan haklardan asla taviz vermeyeceğiz.

Dünyada lanetlenen ve en ağır suç olarak kabul edilen cinsel suçlar kısmi de olsa affedilemez. Devletin cinsel şiddet suçlarında ceza indirimine gitmesi toplumun güven duygusunu ve adalet inancını sarsacaktır. Ceza infaz yasa tasarısında yer alan cinsel suçlara ilişkin infaz indiriminin tasarıdan çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here