‘Balıkesir Kuzu’su çiftlikten markete takip edilecek

0
97

ÖZEL HABER – Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, coğrafi işaret aldıkları Balıkesir Kuzusu’nun çiftlikten markete kadar üreticiye ulaşıncaya kadar adım adım takip edecek ‘Coğrafi işaret’ sistemini kurduklarını açıkladı. Erdoğmuş, “Coğrafi işaret ile birlikte kalite ve lezzeti ile öne çıkan Balıkesir Kuzusu’nun fiyatı da artacak. Mezbanelerde sistem kontrolünde kesilen Balıkesir kuzularını üretici marketlerde ve kasaplarda alırken barkod sistemi ile takibini yapabilecek. Sistem bu yaz uygulamaya girecek” dedi.

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Balıkesir Kuzusuna coğrafi işaret belgesi aldıktan sonra, Balıkesir kuzularının coğrafi işaret ile satılması noktasında yaptıkları çalışmaları HABERCİ’ye anlattı.

Balıkesir kuzusuna  coğrafi işareti aldıktan sonra kuzu etinin çiftlikten markete kadar takibi konusunda epey mesafe kat ettiklerini kaydeden Erdoğmuş, “Şu an üreticiler ve mezbahalar ayağını bitirdik, son tüketici ayağında çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye genelinde bir market zinciri ile ön protokol yaptık diğer marketler ile görüşmelerimiz devam ediyor. Tarım İl Müdürlüğü’ne kayıtlı üreticiler sisteme katılabiliyor. Bizim Balıkesir kuzu eti coğrafi işaret sistemimiz Balıkesir sınırlarını kapsıyor. Bu coğrafi işareti kapsayan yaklaşık 900 bin küçükbaş koyundan bahsediyoruz. Tarım İl Müdürlüğü’nün sisteminden kuzu küpeleri bilgilerini alarak bilgisayar programı ile Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi İşaret Sistemini kurduk.

Üreticimiz Ticaret Borsası’na başvurarak sisteme katılabiliyor. Bizim 4 kişilik bir heyetimiz var, Veteriner Fakültesinden, Tarım İl Müdürlüğü’nden, Bandırma Koyunculuk Enstitüsü’nden ve Borsa’dan bir arkadaşımız ekip olarak üreticinin hayvanlarına bakarak ırkları  uygunsa üreticiye belge vererek sisteme dahil ediyor. Bu üretim ayağı. Bu üreticinin hayvanı yavruladığı zaman kuzulara küpe takılıyor. Küpe takıldıktan sonra maksimum 130 günde kesilmesi gerekiyor. Tarım İl Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği bütün mezbahalar ile anlaşma yapıp ayrı bir sistem kurduk. Kesimhanelerin kesim bantlarına x-ray cihazları gibi sistem kurduk. Kuzu bu cihazdan geçerken otomatik olarak sisteme kayıt oluyor. Kesilen Balıkesir kuzusunun 4 ayağına hijyenik barkod yerleştiriliyor. Büyük marketlere, şarküterilere dağıtılan Balıkesir kuzusunu tüketiciler alırken nerede üretildiğini, ne zaman kesildiğini görebilecek biz de sistemden takibi, kontrolü ve denetimini yapabileceğiz” dedi.

“HER KUZU BALIKESİR KUZUSU DEĞİL”

Pazarın ana payı İstanbul olduğunu ve  çoğu yerde ‘Etlerimiz Balıkesir’den geliyor’, ‘Balıkesir Kuzusu’ diye yazıldığını belirten Ticaret Borsası Başkanı Erdoğmuş, “Bizim Balıkesir’de yetişen bu ırktaki hayvanlarımızda sorun yok. Eskişehir, Konya, Türkiye’nin her yerinden Balıkesir’e kesimlik hayvan geliyor, Balıkesir mezbahasında kesildiği anda mezbahada 10 damgası vuruluyor ama bu Balıkesir Kuzusu değil. Bizim coğrafi işaret aldığımız Balıkesir Kuzusu en erken bizde yetişiyor, pirzolada 8-9 kalem çıkıyor, kemik inceliği ona göre, lezzeti ve tadı daha iyi. Bizim amacımız Balıkesir Kuzusunun coğrafi işaret ile birlikte fiyat farkı ile satılması. Balıkesir’de 8 bine yakın üretici var. Bu yaz büyük marketlerde Balıkesir Kuzusu coğrafi işaret ile satılmaya başlanacak. Yılda bir kez denetim yapacağız. Bizim derdimiz Balıkesir Kuzusu’nda fiyat farkı oluşması. Üreticilerimizin tamamı coğrafi işaret sistemine kayıt olunca Balıkesir Kuzusu’nun fiyatı da artacak” diye konuştu.

İSTANBUL’DA FUARDA TANITILACAK

Tüketicileri bilinçlendireceklerini belirten Erdoğmuş, tüketicilerin akıllı telefonlardaki uygulama ile etiket üzerinden aldığı kuzu etini sorgulayabileceklerini söyledi.

Erdoğmuş şöyle devam etti: “Büyük marketlerde, kasaplarda vatandaşlarımız Balıkesir Kuzusu alırken barkod sisteminden aldığı kuzu etinin hangi işletmeye kayıtlı olduğunu, ne zaman kesildiğini, veteriner kontrolünden ne zaman geçtiğini ve kasaba, markete ne zaman geldiğini görebilecek. Sistemin oturması biraz zaman alacak, bu uzun soluklu bir iş. İstanbul’da Eylül ayında büyük bir fuarda Balıkesir Kuzusu’nun Coğrafi İşaret Belgesi’nin tanıtımını tüm ülkeye yapacağız. Borsa olarak bugüne kadar Coğrafi İşaret Belge sistemine 700 bin liralık bir yatırım yapıldı. Yazılım hazırlandı, mezbahalara x-ray cihazları yerleştirildi. Ankara’da lokantacı ve esnaf federasyonlarının başkanlarını ziyaret edip yasal tebligatları yapacağız ve  bize talepler gelmeye başlayacak. Coğrafi İşaret Belgesi’nin cezaları çok ağır. Talep çok fazla, sistem oturunca  Balıkesir kuzusunun fiyatı da artacak.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here